Gazdaság

ROMLÓ MOSZKVAI VÁRAKOZÁSOK – Orosz bevallás

Az orosz kormány elfogadta a jövő évi költségvetés tervezetét, amelyre még parlamenti jóváhagyás vár. A kabinet eközben hivatalosan is elismerte: idén nem remélhető fordulat a gazdaságban.

Lefelé módosította idei konjunktúra-előrejelzéseit az orosz kormány. A Duma elé terjesztett jelentésében Anatolij Csubajsz miniszterelnök-helyettes úgy vélte: 1997-ben a GDP legjobb esetben nem csökken, de az sem kizárt, hogy 2 százalékkal tovább hanyatlik. (A GDP tavaly 6 százalékkal, míg az ipari termelés 5 százalékkal csökkent.) A korábbi prognózisban még 0-2 százalékos bővülésre számítottak – ha a jóslat beválik, 1992 óta ez lett volna az első olyan esztendő, amelyben növekedést mutatott volna az orosz nemzetgazdaság. Az adatok az idei első negyedévben a termelés stabilizálódását mutatták. A kormány azonban már korábban figyelmeztetett, hogy mindez csupán a megnövekedett nyersanyagexportnak köszönhető, s nem az ipar egészére vonatkozik. A mezőgazdaság teljesítménye (ahol tavaly 7 százalékos volt a visszaesés) idén várhatóan 5 százalékkal romlik – korábban csupán 2 százalékos termeléscsökkenést jövendöltek.

Az infláció a kormány korábbi prognózisa szerint 1997 decemberében – az előző évi utolsó hónapjához mérten – 11,8 százalékos lett volna: az új jóslat 11,8-14 százalék közötti rátát valószínűsít. A beruházások, 0-2 százalékos növekedés helyett, 3-5 százalékkal csökkenni fognak, az export viszont – a régebbi prognózishoz hasonlóan – várhatóan 1 százalékkal nő majd.

Az orosz kormány által a múlt héten elfogadott jövő évi költségvetés tervezetében a bevételek a 12,7 százalékát, míg a kiadások a 17,3 százalékát teszik ki a GDP-nek, a deficit pedig annak 4,6 százalékára rúg. Az államháztartás hiánya várhatóan a bruttó hazai termék 7 százaléka lesz, az infláció pedig 5 százalékosra mérséklődik. A költségvetési tervek szerint Oroszország jövőre 9,6 milliárd dollár hitelt vesz fel külföldről. A Világbank egyébként, a gazdasági átalakulás támogatására várhatóan még ebben a hónapban 1,7 milliárd dollár hitelt nyújt az országnak. A szociális rendszer reformját célzó 800 millió dolláros hitelről már lezárultak a megbeszélések – az Oroszországnak megajánlott eddigi legnagyobb összegű Világbank-kölcsönt 300, 200 és 300 millió dolláros részletekben folyósítják majd.

Az orosz költségvetést keményen érintő hír, hogy a Gazprom nem tudja határidőre törleszteni 1,2 milliárd dollárnyi adóhátralékát, mert a befizetés fedezetére szánt nemzetközi szindikált kölcsön szervezése – “fedezeti gondok” miatt – leállt. A Financial Times első kommentárja szerint a késedelemnek politikai következményei lehetnek. Az elemzés szerint az adóbefizetés elmaradása “alááshatja a Gazprom még szovjet időkből visszamaradt vezető gárdájának helyzetét” abban a harcban, amely a kormány és a vállalatvezetés között folyik az óriáscég ellenőrzéséért.

A Gazprom eddig a kelet-európai vállalati szféra messze legnagyobb hitelfelvevőjeként volt jelent a nemzetközi piacon: már idén is felvett egy 2,5 milliárd dolláros csomagot vezetéképítési programjára; az EBRD is szervezett számára egy 300 millió dolláros konzorciális kölcsönt; s a most megakadt 1 milliárdos áthidaló hitel is egy nagyobb, 2,5 milliárdos szindikációs csomag része lenne. Mindemellett a vállalat még az idén 1 milliárd dollárnyi adósságpapírral is meg akar jelenni a piacon.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik