Utolsóként lépett a magyar piacra a Rabobank a holland nagybankok közül, jóllehet képviseleti irodáját már 1992-ben megnyitotta hazánkban. Szemben azonban a saját erőből hídfőállásokat kiépítő ING-csoporttal, illetve a Magyar Hitel Bankot megvásárló ABN Amro Bankkal (Figyelő, 1997/38. szám), ez a hitelintézet egészen mostanáig várt a tényleges üzleti tevékenység megkezdésével. Az ok: az indulás előtt fel kívánták térképezni a magyar piacban rejlő valamennyi kockázatot és lehetőséget.
A képviselet által nyert tapasztalatok mindenesetre arra ösztönözték a bank vezetőségét, hogy a Rabobank is jelenjen meg a magyar vállalatok számára nyújtott kereskedelmi banki szolgáltatásokkal és különféle befektetési termékekkel. Ennek jegyében 1995 decemberében alapították meg 2 milliárd forintos alaptőkével a Rabobank International 100 százalékos tulajdonában álló Rabobank Hungáriát, amelyet az idei év elején követett a befektetési szolgáltatásokat nyújtó vállalkozás is. A fő csapásirányt – hasonlóan az anyavállalat stratégiájához – itt is az élelmiszer-gazdaság finanszírozása jelenti majd: terveik szerint a hitelportfolió felét különféle agrárvállalkozásoknak nyújtott hitelek teszik majd ki. Simonyi Tamás vezérigazgató ugyanakkor hangsúlyozta: az újonnan induló csoport a telekommunikáció, az energetikai szektor, a könnyűipar és a járműipar finanszírozásában is szerepet kíván vállalni.
Elsősorban a tevékenységi körben mutatkozó hasonlóságoknak tudható be, hogy a Rabobank sokáig érdeklődést mutatott a nemrégiben magánosított Mezőbank iránt is (Figyelő, 1997/36. szám), azonban a privatizációs pályázat kiírását követően elálltak a vásárlási szándéktól. Az aránylag kicsinek számító magyar piacon szerintük már túl sok az önálló hálózattal bíró hitelintézet, így a belépés nem látszott jövedelmezőnek. A magyar Rabobank ezért – a kiterjedt lakossági forrásgyűjtés helyett – elsősorban a vállalati szektorra és a befektetési banki tevékenységre összpontosít, és több ma még egyedinek számító konstrukcióval igyekszik az ügyfelek kegyét elnyerni.
Ezek között kifejezetten új szolgáltatásnak számít az az október elején bevezetendő forintcsekk, amelyet elsősorban gazdálkodó szervezeteknek szánnak. Ez a magyar pénzforgalomban meglehetősen ritka fizetési eszköz elsősorban a hosszú szállítói láncolattal rendelkező vállalatoknak jöhet jól: a partnerek körében a csekk átruházható, így csökkenthető a banki átutalások száma. A csekk ugyan kezdetben csupán a Rabobank fiókjaiban váltható be, a távlati cél azonban az, hogy később más magyar kereskedelmi bankok is részt vállaljanak a forgalmazásban.
A vállalatok likviditásmenedzselését segítheti az úgynevezett határidős kamatláb-megállapodás (FRA), amelynek révén lehetőség nyílik az eszközök és források eltérő futamidejéből fakadó kockázatok kiküszöbölésére. Ezen felül a Rabobank Hungárián keresztül a devizajogosítványokkal bíró kereskedelmi bankok ma még kevéssé ismert külföldi kibocsátású kötvényekhez juthatnak hozzá. Ilyen például a svéd kincstár által kibocsátott kétéves futamidejű kötvény, amely a nemzetközi hitelminősítők besorolása szerinti legjobb minősítéssel rendelkezik. Az értékpapír külön érdekessége, hogy a dollárban történő kibocsátás és kamatfizetés ellenére a kamatláb mértéke az olasz lírához kötött, ami egy százaléknyi kamatprémiumot jelent a hasonló kondíciójú, de a dollárhoz kötött befektetésekhez képest.
A csoport másik tagja, a Rabobank Befektetési Rt. főként a tőzsdére bevezetett, illetve a tőzsdén kívüli részvények forgalmazásával foglalkozik majd. Eleinte az állampapír-kereskedelemre összpontosítanak, ám a későbbiekben meghatározó szerepet kívánnak játszani különféle vállalati kötvények kibocsátásában és forgalmazásában is. A cég speciális tanácsadást is nyújt a csoport ügyfeleinek, ugyanakkor heti piaci elemzéseket és gyorsjelentéseket is készít majd. A befektetési bank kezeli az intézményi és magánbefektetetők vagyonát, illetve egyfajta reorganizációs feladatokat is ellát, például különféle vállalatok értékelését, tőkésítését, illetve értékesítését végzi majd. Ez adott esetben nemcsak külföldi befektetők közvetítését jelentheti, hanem hazai és külföldi tőzsdei bevezetést is. Első lépésként egy “nagyhal”, a Rába privatizációjának lebonyolítása lesz a feladatuk, amelyet a közelmúltban pályázaton nyertek el.