My wife never look like that – vagyis a feleségem sosem néz így ki. Ha Ön, kedves Olvasó, ilyen szövegű e-mailt nyit meg, amelynek csatolt állománya egy mozgó kép, azzal a felirattal, hogy “JibJab is loading”, nos, ebben az esetben ne lepődjön meg, ha a programjait nem tudja elindítani, ha jó néhány lementett kép eltűnik a memóriából, vagyis ha “megkattan” a gépe.#<# Önnel ugyanis a NakedWife (Meztelen feleség) nevű vírus tolt ki. Ez a legújabb, e-mailen terjedő vírus, ajánlatos nem megnyitni. A Meztelen feleség trójai faló típusú kórokozó: ártatlannak tűnik, de amikor bejut a számítógépbe, akkor nagy károkat okoz . (A vírusfajtákról lásd külön írásunkat).
Számítógépes vírusfajtákBOOTVÍRUSOK.
Az adattároló lemezek úgynevezett boot szektorát támadják meg, vagyis egy olyan programot, amely minden bekapcsoláskor lefut. Általában fertőzött floppilemezzel vihetjük a gépbe; a meghajtóba helyezett összes floppit megfertőzi. Ez egy régi típus, ma már kevésbé használják.
PROGRAMVÍRUSOK.Általában a com és exe kiterjesztésű fájlokat támadják. Van olyan fajtájuk is, amely nem a Windows, hanem a DOS operációs rendszer fájllistázó parancsát beírva lép működésbe.
MAKRÓVÍRUSOK.Ezekből több mint 2 ezer létezik, terjedésüket segíti az internet, csakúgy, mint az e-mailen küldött csatolt dokumentumok. Bizonyos dokumentumszerkesztő alkalmazásoknál (Word, Excel) a gyakran ismételt lépéssorozatokat úgynevezett makrókkal előre automatizálták a szoftvergyártók, de magunk is létrehozhatunk ilyeneket. A makróvírusok ezeket írják át, s akár fájlokat is törölhetnek. Ezek elleni védelmül kérdezi meg a szoftver bizonyos, kívülről jövő dokumentumok megnyitása esetén: “Makrókat tartalmaz. Biztos, hogy meg akarja nyitni?”.
FÉRGEK.A vírusokhoz hasonlóan szaporodnak, céljuk leginkább a terjedés. Egyetlen véletlen mozdulattal akár címlistánk összes szereplőjének küldhetünk egy férget.
LOPAKODÓK.Az anti-vírus szoftver és az operációs rendszer megkerülésében jártasak. A gép memóriájában maradva nemcsak a fájl méreteit, hanem a könyvtár szerkezetét, illetve az operációs rendszer jellemzőit is megváltoztatják.
TRÓJAI FALÓ.Hasznos alkalmazásnak tűnik, miközben kártékony kódot tartalmaz.
POLIMORFOK.Gyűjtőnév, bármelyik vírus lehet polimorf, vagyis olyan, amely minden fertőzéskor megváltozik, hogy nehezebb legyen utolérni.
RETRÓK.Nem csak kijátszani, de hatástalanítani is igyekeznek a víruskereső alkalmazásokat.
Jelenleg körülbelül 56 ezer számítógépes vírus ismeretes a világon, a vírusirtásra szakosodott nagyobb cégek (Network Associates, Symantec, F-Secure) honlapjai bemutatják ezeket. A McAfee vírusölő program gyártója nemrégiben “vírustérképet” helyezett el a webhelyén, amelyen előfizetői nyomon követhetik a vírusfertőzések trendjeit és előre tudják jelezni a támadásokat. Az első néhány nap alatt megvizsgált 39 milliárd fájlból 18 millió fertőzöttet találtak. A “legnépszerűbb”, azaz legátkozottabb kórokozó még mindig a tavaly elterjedt Love Letter, amely 4 óra alatt körbejárta a Földet. Nem véletlen, hogy pont ezzel a szöveggel ért el ilyen hatalmas sikereket a vírus gyártója: azt az emberi gyengeséget használja ki, hogy nem tudunk ellenállni a csábításnak és megnyitjuk az ismeretlen helyről érkező leveleket is, pedig ennek elkerülésével nagy lépést tehetnénk a vírusmentesség érdekében. Az adatmentéssel foglalkozó Kürt Kft. tapasztalatai szerint az adatvesztések 35 százaléka vírustámadás miatt következik be, az ok pedig a nem megfelelő védelem.
Az utóbbi hónapokban jelentek meg a korábban támadhatatlannak hitt Linux operációs rendszerre írt vírusok, valamint az úgynevezett P2P (peer-to-peer) vírusok, amelyek a Gnutella- és Napster-szerű, a felhasználók számítógépeit összekötő programokat támadják meg, illetve a mobileszközök elleni támadásra szolgáló vírusok. Igaz ugyan, hogy a vírusgyártók sosem tétlenkedve újabb és újabb kártékony szoftverekkel bombázzák gépeinket, de a vírusirtó cégek sem dolgoznak rosszul: igen gyakran frissítik termékeiket, s az új verziók az új vírusok irtására is képesek.
Vírusirtók, vírustudorok• www.extra.hu/csaladko/s_virus.htm
• www.mcafee-at-home.com
• www.tucows.com
• www.f-secure.com
• www.complex.is/f-prot/distributors.html
Egy ilyen szoftvert elég egyszer megvenni, utána már az internetről frissíthető; szakemberek szerint érdemes havonta letölteni a megújított változatokat.