Közélet

Árammal védekezett, felfüggesztettet kapott

A nyírmihálydi férfi lopott árammal villanyozta fel a kerítését, mert megijedt a romagyilkosságok idején.

Jogerősen felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte szerdán a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság azt a nyírmihálydi férfit, aki a 2009-es romagyilkosságok idején, támadástól tartva, árammal védte házát és családja biztonságát.

A 47 éves B. Gusztávot több emberen elkövetett emberölés kísérletében és lopás vétségében mondta ki bűnösnek a megyei bíróság, és halmazati büntetésül két év börtönre ítélte, a büntetés végrehajtását pedig négy év próbaidőre felfüggesztette. A vádlottra 100 ezer forintos pénzmellékbüntetést, illetve 51 ezer forint értékben vagyonelkobzást is kiszabtak.

A büntetett előéletű férfi a villanyóra használata nélkül vezette be házába az áramot, két drót kifeszítésével levezette kertjének végébe, és feszültség alá helyezte a rendszert.

A bíróság kisebb eltéréssel a vádirattal egyezően állapította meg a tényállást. Eszerint a lakóházból – amelyben a férfi és élettársa, valamint öt kiskorú gyermekük lakott – 2006-ban kötötte ki az áramot a szolgáltató a mintegy 160 ezer forintos fizetési hátralék miatt. A férfi később a ház előtt futó légvezetékről bevezette a házába az áramot, és a gyanú szerint hűtőládát, számítógépet és más készülékeket üzemeltetett.

B. Gusztáv 2009-ben döntött úgy, hogy árammal védi meg házát és családját, mivel – mint a korábbi tárgyalásokon is elmondta – unokahúgát, B. Máriát a romákat ért támadásokban ölték meg Kislétán. A férfi ezért a kertjének végében egy faoszlophoz 17 méter hosszban feszített ki két acélhuzalt, az alsót a földtől 60 centiméter, a felsőt 110 centiméter magasságban, és áram alá helyezte őket. Erről azonban – az ítélet indoklásában elhangzottak szerint – csak a feleségének és az egyik fiának szólt. A férfin nem sokkal később egy házkutatáskor ütöttek rajta a rendőrök.

Az eljárás során B. Gusztáv beismerő vallomást tett, de mindvégig azt hangoztatta, hogy csak a családját akarta megvédeni az esetleges támadásoktól. A bíróság tényként fogadta el, hogy rokonának megtámadása miatt okkal félhetett a férfi és annak családja.

A vádlott jogos védelmi helyzetben nem volt, az érzelmi motiváció azonban méltányolható volt a javára, mert valóban félelemben élhetett, de ez nem indokolta, hogy a védekezés ilyen módját válassza – hangsúlyozta Bálint Tibor tanácsvezető bíró az ítélet indoklásában.

Az ítéletet az ügyész, valamint a vádlott és védője is tudomásul vette, így jogerőre emelkedett.

Szerda délután hasonló ügyben tart tárgyalást a bíróság: a Nyírmihálydiban élő B. Aranka – akinek B. Gusztáv a nagybátyja – ugyanilyen indokkal és szinte ugyanezzel a módszerrel akarta megvédeni lakóházát.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik