Gazdaság

INDONÉZ VÁLSÁG – Pánikhangulatban

Indonéziában a robbanás veszélyével fenyeget a súlyosbodó gazdasági válság. A világ negyedik legnépesebb országában az üzleti szféra elégtelennek minősítette a bejelentett költségvetést, hiányolván belőle a válság leküzdéséhez szükséges reformintézkedéseket.

Magas rangú küldöttség tárgyal a napokban Dzsakartában a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviseletében a helyi válság lehetséges megoldásáról. Várhatóan az indonéz fővárosba érkezik majd a szervezet vezérigazgatója, Michel Camdessus, valamint Lawrence Summers amerikai pénzügyminiszter-helyettes is.

Az előző év közepén egy dollár még 2400 rúpiát ért, múlt pénteken azonban – a 11 ezres határt is érintő hullmvasutazás után – 8200-as árfolyamon zárt az indonéz valuta. A csődök, deficitek, az elhatalmasodó bizalmatlanság és a külföldi portfoliotőke menekülése okozta leértékelődés káoszt idézett elő. A lakosság az infláció nekilendülésétől tartva pánikszerű felvásárlásba kezdett, s újabb cégek sora került csődhelyzetbe.

Szakértők szerint mindössze a dzsakartai tőzsdén jegyzett vállalatok egytizedének helyzete tekinthető elfogadhatónak – a mostani valutaárfolyamok mellett ennyi tudná csak törleszteni adósságait. Az ország becslések szerint 133 milliárd dolláros külső adósságot halmozott fel, mely fele-fele arányban a kormány, illetve a vállalatok tartozásaiból adódik.

Az IMF, amely novemberben 43 milliárd dolláros nemzetközi mentőprogramot szervezett Indonéziának, most nyíltan hangoztatja elégedetlenségét az akkor megállapodásban rögzített szanálási program lassúsága miatt. Bill Clinton amerikai elnök is e program végrehajtására sürgette Suharto indonéz elnököt.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik