Eltérően vélekednek az ellenzéki pártok Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök blogbejegyzéséről, amelyben arra szólítja fel a frakciókat: ha az alkotmány-előkészítés folyamatából kivonultak, ne vegyenek részt az Országgyűlés munkájában sem, amikor az új alaptörvény van napirenden.
Az MSZP tavaly ősszel vonult ki az alkotmány-előkészítő eseti bizottságból, és azóta sem vesz részt a munkában – emlékeztetett Török Zsolt, a párt szóvivője. A politikus szerint mióta kivonultak, nem történt semmi változás, és most sem látják, hogy a Fidesz a demokrácia irányába tartana. Két kezdeményezésük is volt egyébként az alkotmányozás kapcsán: egy benyújtott törvényjavaslatban szabályoznák, hogy milyen egyeztetésre lenne szükség egy új alaptörvény elkészítésekor, Mesterházy Attila pártelnök pedig azt javasolta, hogy a soros uniós elnökség idejére függesszék fel a folyamatot.
Az LMP még nem alakította ki az álláspontját arról, hogy a parlamenti munkában részt vesznek-e majd. Schiffer András frakcióvezető a Független Hírügynökségnek nem kívánta kommentálni Gyurcsány Ferenc bojkottfelhívását.
A Jobbik részt kíván venni az Országgyűlés munkájában az új alkotmány megtárgyalásakor. Dúró Dóra, a párt szóvivője a Független Hírügynökségnek azt mondta, hogy az előkészítő eseti bizottságban beterjesztették javaslataikat, és azután léptek ki, hogy a kormánypárt azt indokolás nélkül leszavazta. Az Országgyűlés munkájában ugyanakkor részt fognak venni, és érdemben hozzá is szólnak majd az új alaptörvényhez.