Belföld

Kevés a bölcsődei hely, trükköznek a számokkal

A 0-3 éves kicsik 14 százalékának jut hely a bölcsődékben. A bölcsődei dolgozók keresetének rendezésére 2008 óta csak ígéretek vannak.

Bár zajlanak a bölcsődefejlesztések, még mindig csak a három év alatti gyerekek 14 százalékának jut hely ilyen intézményben, s vannak olyan nagyvárosok, ahol a törvényi kötelezettség ellenére egy bölcsőde sincs – olvasható a Magyar Nemzet szerdai számában.

Az érdekvédők szerint a kapacitások elosztása egyenetlen, még mindig kevés gyereknek jut hely, a megalázóan alacsony bérek miatt pedig tömegesen hagyják el a pályát a gondozónők. Azt mondják, ha sürgősen nem történik változás, nem lesz, aki gondozza a gyerekeket – írja a lap.

Szűcs Viktória, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke a lapnak elmondta, bár 11 ezernél több gyereket tudnak felvenni a bölcsődékbe, mint hat évvel ezelőtt, még mindig a 0-3 éves kicsik 14 százalékának, a családi napközikkel együtt 16 százalékának jut hely, ami uniós viszonylatban is nagyon alacsony. Ráadásul a valóságban a 11 ezer új férőhelyből csak 6000 jelentett valódi bővítést, a többi 5000 hely úgy jött létre, hogy a korábbi 10 fős csoportlétszámot megemelték 12-14 fősre – mondta el Szűcs Viktória.

Az érdekvédő szerint a legégetőbb problémát a bölcsődei dolgozók megalázóan alacsony keresetei jelentik, amelynek rendezésére 2008 óta csak ígéretek vannak. Jelenleg a bölcsődei dolgozók 74 százalékának nettő fizetése nem éri el a 2013-as létminimumot, a 85 770 forintot.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik