„Itt az idő, hogy mi is a 21. századba lépjünk” – mondta Országos Mentőszolgálat főigazgatója azon a tavaly februári sajtótájékoztatón, ahol bemutatták a bevezetésre váró, modern mentésirányítási rendszert (MIR) az akkori egészségügyi államtitkárral, Szócska Miklóssal. Burány Béla hangsúlyozta, „május 26-ra a projektnek le kell zárulnia”, a teljes országban működőképesnek kell lennie. Azóta még nem a mentőegységek riasztására, irányítására szolgáló tableteket még be se szerelték az autókba, de a központi rendszernek sem működik még minden eleme.
Egy budapesti mentőtiszt a hvg.hu-nak elmondta: „Év végén februárra ígérték a táblagépeket. Aztán a főnök márciust mondott, most májusról hallani” – mondta. AZ OMSZ a hvg.hu-nak küldött válaszlevelében azt írta, a tabletek „éles üzembe állítása” a nyár folyamán „megtörténhet”.
Fotó: MTI
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szerint nem lehet kockáztatni a mentésbiztonságot, a rendszert még tesztelni kell.
A hvg.hu mentőszolgálat rejtélyes tabletjei után kutakodó sorozatának második részéből kiderül, hogy miért vonták vissza kétszer is a közbeszerzést, és hogyan tudta beelőzni a multikat egy, a kormányzattal jó kapcsolatokat ápoló magyar cég.
Bár a mentőszolgálat szerint ők már tavaly lezárták a fejlesztést, az EU auditáló szervezete szerint ez nem igaz. A hírportál szerint uniós támogatásoktól is eleshetünk a csúszás miatt.