Előfordulhat, hogy az embernek sürgősen nagy összegű készpénzre van szüksége; Ázsiában már ez esetben sem mindenütt kell megvárni a bankfiók nyitását. Az ügyfél egyszerűen csak odatartja az ujját a bankautomatához, s a gép nagy biztonsággal azonosítja őt az ujjában lévő erek mintázata alapján, és utána rögtön akár több ezer dollárnak megfelelő helyi valutát is felvehet. Ez nem egy sci-fi filmből való jelenet, hanem több japán bank által már ma is kínált „éles” szolgáltatás.
A biometrikus, vagyis az ember valamilyen egyedi testi jellemzőjét felhasználó azonosítás nyilván nagyobb biztonságot nyújt a csalások ellen egy egyszerű PIN-kódnál, így az egyszerre felvehető összeg is magasabb. A mindenkinél egyéni mintázatot a Hitachi készüléke egy infravörös-közeli fénnyel tapogatja le az ügyfél mutatóujjából, így nem is kell hozzáérni a készülékhez. A technológia nagy előnye például az ujjlenyomatos azonosításhoz képest, hogy az erek a testen belül találhatók, rajzolatuk így még az ujjlenyomatnál is sokkal nehezebben hamisítható. E mellett az eljárás megbízhatósága is jobb, mert nem befolyásolják például sebek, a vizes kéz, és a trillerekből ismert morbid megoldásokkal sem törhető fel az egyéni „kód”, hiszen az erekben vérnek is kell folynia…
Hasonló biometrikus azonosítási technológiával rendelkezik a Fujitsu is, annyi az eltérés, hogy e rendszer az egyik tenyér érmintázatát vizsgálja. A japán bankok így gyakorlatilag két csoportra oszlottak a két rivális alkalmazás mentén. Ez majd akkor lehet probléma, ha a technológia fokozatos terjedésével az ügyfelek ezért nem tudnak bármelyik ATM-ből pénzhez jutni. A japán automatikus azonosító rendszerek szövetsége (JAISA) szerint a japán banki automatáknak körülbelül 20 százaléka rendelkezik jelenleg érmintázat olvasóval, és tavaly 70 millió dollár értékben vásároltak ilyen technológiát.
Elterjedt módszerek
• Ujjlenyomat azonosítás: banki, vállalati beléptető rendszerekhez, szerverszobák védelmére.
• Vérerek mintázatán alapuló azonosítás: bankautomatáknál (tenyérben vagy az ujjban futó érek alapján).
• Kézminta azonosítás: vállalati beléptető rendszerekhez (hőfényképpel, méretadatokkal).
„Magyarországon a közeljövőben nem várható, hogy biometrikus azonosítóval szerelik fel a bankautomatákat. Ehhez egyrészt az összes ATM-et le kellene cserélni, másrészt pedig adatvédelmi kérdések is felmerülnek. Sokan nem örülnének annak, ha a bank levenné az ujjlenyomatukat, hiszen manapság ez sokkal inkább egy rendőrségi procedúrához kötődik” – hangsúlyozza Rónaszéki Péter, a Magyar Bankszövetség IT-biztonsági munkacsoportjának vezetője. Bankon belüli beléptető rendszerre azonban már itthon is van olyan példa, ahol a szerverszobát védik ujjlenyomat-azonosítóval.
Munkaidő-nyilvántartásra, illetve a beléptetésre már egyéb cégek is használnak biometrikus rendszereket, hogy javítsák a munkamorált és növeljék üzleti adataik biztonságát. A legelterjedtebbek az ujjlenyomat-azonosítók, de például koszos, poros környezetben ezeknél jelentősen romlik a felismerés hatásfoka. Ritka esetben az is előfordulhat, hogy egy munkatársnak nincs értékelhető ujjlenyomata, márpedig egy vállalatnál fontos szempont, hogy mindenki biztosan tudja használni az alkalmazott rendszert. A legújabb eszközöket már átverni sem könnyű, ugyanis azt is fel tudják ismerni, hogy élő szövetet vagy műujjat helyeztek-e rá. Egy másik módszer a kéz geometriájának az elemzése. „A dolgozó megadja az egyedi kódját, odateszi a terminálra a kezét, amely hőkamerával készít arról egy háromdimenziós képet, és a körülbelül 90 mért értéket a megadott azonosító alapján összehasonlítja a tárolt mintával” – magyarázza az eszköz működését Otti Csaba, a Login Autonom Kft. ügyvezetője.
Az 500-700 ezer forint körüli kézgeometria, illetve 100-300 ezer forintba kerülő ujjlenyomat azonosítók általában 6-12 hónap alatt megtérülnek, azonban adatvédelmi problémákat is felvetnek. „Fontos, hogy előre tájékoztassanak mindenkit arról, hogy mi fog történni, s hogyan használják a rendszert és az adatokat. Ha a belépők azonosítására szolgál egy ujjlenyomat-olvasó, akkor nem lehet például azt is megnézni a segítségével, hogy ki használt egy adott számítógépet” – hívja fel a figyelmet Szabó Máté adatvédelmi szakértő. A legkényesebb esetek azok, amikor a felvett adatok egy központi adatbázisba kerülnek, hiszen ilyenkor követhetetlenné válhat a felhasználás módja. A legtöbb biometrikus rendszer azonban ma már nem az ujjlenyomatot vagy a kéz formájának a képét tárolja, hanem olyan egyedi kódsorozatot képez, amelyekből nem állítható vissza az eredeti kép.
A biometriával kapcsolatos előrejelzések ugyanakkor azt mutatják, hogy a technológia terjedni fog. Az International Biometric Group jelentése szerint az ebből származó bevételek világviszonylatban a 2007-re becsült 3 milliárd dollárról 2012-re közel 7,5 milliárd dollárra nőhetnek, és ebben kiemelt szerep jut a különböző kormányzati biometrikus személy-azonosító programoknak (például biometrikus útlevél vagy személyi igazolvány). A Gartner piackutató cég múlt év végi tanulmánya szerint e szisztémák használata munkaidő-nyilvántartásra két éven belül széles körben elterjedhet, ám a bankautomatáknál erre még 5-10 évet várni kell.
Nagy Testvér a tengerentúlon
Terroristák elleni védekezésre is be akarják vetni a legújabb biometrikus technológiákat az Egyesült Államokban. A New Scientist magazin szerint az amerikai belbiztonsági minisztérium tervei szerint 2012-től videókamerákkal, lézerfénnyel és szemmozgást követő berendezésekkel figyelik az országba belépők viselkedését, és gyanús személyek után kutatva elemzik az utasok vérnyomását, izzadtságszintjét vagy arckifejezéseit. Ezáltal már előre próbálják kiszűrni azokat, akik valamilyen bűncselekmény elkövetésére készülnek. Egy hasonló projekt keretében amerikai repülőtereken már 2003 óta különlegesen képzett biztonsági szakértők fürkészik a légiutasok arckifejezését, s akár egy egészen kicsi, nem tudatos mozdulatot is pillanatok alatt értelmezni tudnak. Ezt a módszert akarják később automatizálni, bár egyes szakértők kételkednek az ötlet sikerében, hiszen nagyon megnőhet a hamis riasztások száma. A repülőtéren sokan lehetnek idegesek az utazástól vagy a csomagjukat keresve, akiket a rendszer tévesen tekinthet bűnözőknek. Ráadásul komoly adatvédelmi aggályokat is felvet a tervezett program, ha egy ilyen rendszer működéséről az utasokat nem tájékoztatják. Egyébiránt az Európai Unió egy korábbi határozata szerint 2009 júniusától a tagállamok útleveleinek tartalmaznia kell ujjlenyomatot is. Magyarországon tavaly augusztus óta forgalmaznak olyan útlevelet, amely képes lesz ilyen adat tárolására.