Gazdaság

Óvatos pénzügypolitikára intenek a londoni elemzők

A forint ereje ellenére 6,75-7,00 százalékos év végi jegybanki kamatot jósoltak a 8,00 százalékos alapkamatot változatlanul hagyó hétfői MNB-döntés után londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint Simor András jegybankelnök nyilatkozata a gyengébb forinttal is elérhető inflációs célról még nem minősül szóbeli intervenciónak.

Juliet Sampson, az HSBC bankcsoport londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci konzultánsa a monetáris tanácsi ülés után az MTI-nek azt mondta: Simor pontosan olyan nyilatkozatot tett, amilyent a piac várt, vagyis elsősorban a forint további erősödésének, illetve a forintsáv módosításával kapcsolatos spekulációknak igyekezett útját állni.


Simor Andrásnak – azzal, hogy megpróbálja “lefelé beszélni” a forint erejét – esetleg sikerülhet valamelyes időt nyernie a mostani kamatszint fenntartására, fogalmazott a londoni elemző. Sampson az év végére 6,75 százalékos jegybanki kamattal számol.

Dwyfor Evans, a Bank of America (BoA) londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci stratégiáért felelős alelnöke az MTI-nek szintén azt mondta: nem tartja verbális intervenciónak a hétfői Simor-nyilatkozatot. Simor András ugyanakkor egyértelművé tette azt is, hogy az MNB-nek nyilvánvalóan nem áll érdekében a további forinterősödés sem, tette hozzá a BoA vezető londoni elemzője.

A további pénzügypolitikai kilátásokról Evans azt mondta: négy, egyenként negyed százalékpontos csökkentést vár az idén, vagyis 7,00 százalékos év végi kamatszinttel számol, de az enyhítési ciklus kezdetére csak a második félévtől számít. Hozzátette: amikor a kamatcsökkentés elkezdésével szűkülni fog a forintkonstrukciók hozamelőnye, és a forint várhatóan 250-255-ig gyengül vissza, “a forintsávról folyó szóbeszéd egyszerűen el fog tűnni”.

Korábbi elemzéseikben más londoni házak sem tartották valószínűnek a forintsáv megszüntetését. A Goldman Sachs múlt heti londoni kommentárja szerint például – jóllehet gazdasági szempontból ez a ház látná értelmét a forintsáv felszámolásának – nem valószínű, hogy a magyar hatóságok piaci nyomás hatására döntenének az ingadozási sáv eltörléséről; ehelyett az várható, hogy az MNB kamatcsökkentéssel és erős intervencióval védi meg a sávot.

A Dresdner Kleinwort – a Dresdner Bank londoni befektetési részlege – által a hétfői kamatdöntő ülés után kiadott kommentár szerint az egyhangú voksolás a kamat tartására azt jelzi, hogy még a Monetáris Tanács “héjább” tagjai is enyhítettek alapállásukon.


A londoni Dresdner-elemzők ennek alapján azt várják, hogy bár az MNB alapállása valamelyest enyhült, a jegybank vár még néhány hónapot az első kamatcsökkentéssel. Az elemzés szerint az első, negyed százalékpontos csökkentés a második negyedév végén, a harmadik negyedév elején várható, és a kamatszint az év végéig 7,00 százalékra csökken.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik