A tárcavezető vagyongyarapodását érintő vizsgálatot korábban Szigetvári Viktor, az Együtt-PM társelnöke és Varju László, a DK színeiben politizáló független országgyűlési képviselő kezdeményezték külön-külön. Mindkét politikus azt firtatta, hogy Szijjártó Péter bevallott jövedelme és a tényleges vagyongyarapodása közötti ellentmondás miből fakad, továbbá, hogy milyen forrásból fedezte a Dunakeszin vásárolt házának vételárát.
Vejkey Imre bizottsági elnök tájékoztatása szerint mindkét kezdeményezés alaptalan. A vagyonnyilatkozatot az országgyűlési képviselőknek egy adott dátumra vonatkozóan kell tenni, ez jelen esetben május 6-a, az új Országgyűlés megalakulásának időpontja volt. Az ezután szerzett vagyonról januárban kell számot adniuk. A Szijjártó Péter által megküldött dokumentum – adásvételi-szerződés – szerint ekkor még a vitatott ingatlan nem volt a tulajdonában.
A szintén csatolt banki igazolások azt mutatják, hogy bevételei a Miniszterelnökségtől, az Országgyűléstől és banki és tőke jóváírásokból származtak.
Az elnök hozzátette: elutasító határozatát október 15-én kiadta a bizottsági tagoknak. A határidő – ameddig kifogást emelhettek kedden járt le – így szerdától az elnöki döntés joghatályossá válik.
Vejkey Imre jelezte: hatból négy tagnak kellett volna kifogás emelnie, de ezt csak egy – a szocialista delegált – tette meg.
A bizottság emellett arról is tájékoztatott, hogy a fenti eljárástól függetlenül a kormány tagjainak jogállásáról szóló törvény alapján – a felmentésük okán – Navracsics Tibor volt miniszter és Szijjártó Péter volt államtitkár új vagyonnyilatkozatot nyújtott be. Ebben már a szeptember 22-i státusz szerepel, azaz már fel van tüntetve Szijjártó Péter új ingatlana is. A vagyonnyilatkozat csütörtökön kerül fel a bizottság honlapjára.