Fichtinger Gyula, az OAH szóvivője az MTI-nek elmondta: az engedélyezésnek ebben az első szakaszában a hatóság azt mérlegeli, hogy azok a vizsgálati módszerek, amelyekkel az adott telephelyet kutatni akarják, megfelelőek-e és előreláthatóan hiteles eredményt adnak-e . Az eljárás végén arra kell választ adnia az engedélyesnek, hogy van-e nukleáris létesítmény építését kizáró ok, illetve, milyen tényezőket kell figyelembe venni a majdani tervezésnél – tájékoztatott a szóvivő.
Az engedélyezésben részt vett a Pécsi Bányakapitányság, amely geotechnikai, földtudományi kérdésekkel kapcsolatban értékelte a zrt. vizsgálati programját és kikérték a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakértő csoportja, valamint az OAH főigazgatóját fajsúlyos ügyekben segítő tudományos tanács véleményét is. Ezek pozitív nyilatkozata alapján született meg a paksi telephelyen létesítendő új atomerőműre vonatkozó telephely vizsgálati és értékelési engedély – mondta el Fichtinger Gyula, aki hozzátette: az eljárás keretében közmeghallgatást is tartottak.
Az atomenergia hivatal és a Pécsi Bányakapitányság több feltételt is szabott az engedélykérő számára: például a vizsgálati szakaszban kéthavonta tájékoztatást kell nyújtania a zrt.-nek, végül pedig beszámolót kell készítenie a programról.
A nukleáris hatóság vezetője azt mondta, körülbelül másfél év alatt végzik el a telephely vizsgálatot, amelynek eredményeként kimondják, alkalmas-e a kijelölt terület atomerőmű építéshez, illetve meghatározzák azokat a tényezőket, amelyeket figyelembe kell venni a majdani tervezésnél.