13:42 – Majdnem 300 kilométeren van készültség
Jelenleg összesen 287 kilométeren van árvízvédelmi készültség az országban. A medrek és a talaj telítettsége miatt, további tározó képesség hiányában előfordulhat, hogy számolni kell a vízszintek további emelkedésével – közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) hétfőn az MTI-vel.
Mint írták: vasárnap jelentős mennyiségű (átlagosan 23 milliméter) csapadék hullott a Közép-Duna részvízgyűjtőjén, a Zala és Balaton rendszerén (20,4 milliméter) és a Közép-Tiszavölgyben (17,2 milliméter). 10-15 milliméternyi eső hullott még a Rába-Répce, a Sió-Kapos-Sárvíz, a Zagyva-Tarna, a Körösök és a Maros részvízgyűjtőjén. A Dráva vízrendszerében átlagban 10 milliméter alatti volt a csapadékmennyiség.
Harmadfokú készültség
Az OMIT legfrissebb jelentése szerint 56,6 kilométeren (a Rábán, a Pinkán, a Murán és a Principális csatornán) a legmagasabb, harmadfokú a készültség. 81,2 kilométeren (a Dráván és a Lajtán) másod-, 149,2 kilométeren (a Dunán, a Zalán és a Sajón) elsőfokú a készültség. Emellett kilenc vízügyi igazgatóság területén összesen 28 szakaszon van belvízvédelmi készültség. Ebből hat szakaszon harmadfokú, tizenegy szakaszon másodfokú, tíz szakaszon elsőfokú a készültség. 13 100 hektár van víz alatt, ebből 4500 hektár vetés-szántó.
A vízügyi műszaki irányítók a települési polgármesterekkel közösen felmérik a keletkezett károkat és azok helyreállításának indokoltságát. Továbbá az OMIT a Principális-csatorna menti talajviszonyok feltárására a talajmechanikai szakértőt rendelt ki és a települési vízkárelhárítási tervek pontosítása érdekében a levonuló árhullámok tetőző vízszintjének rögzítésére az önkormányzati védekezés irányítóit felkérte.
A belvízzel veszélyeztetett területeken a vízlevezető rendszerekben a medrek és a műtárgyak állapotának felmérését, a nagyobb vízfolyásgátló akadályok eltávolítását, a szivattyútelepek üzembiztonságának helyreállítását végzik. A meteorológiai előrejelzések alapján a következő napokban egyre többet süt majd a nap. Nem lesz teljesen csapadékmentes az időszak, de legfeljebb elszórtan várható zápor, esetleg zivatar. Jelentős mennyiségű csapadék az ország területén nem várható – olvasható az OMIT közleményében.
Siófok. Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd
12:30 – Harminc ingatlan veszélyben
Harminc ingatlant veszélyeztet a hétvégén lehullott, nagy mennyiségű eső miatt kialakult belvíz Szentesen és Csongrádon. Kitelepítésre nincs szükség, jellemzően alacsonyabban fekvő területeken lévő házakat, tanyákat közelített meg a víz a két településen. Szentes térségébe kétezer homokzsákot szállított a katasztrófavédelem, szegedi és hódmezővásárhelyi egységek is részt vesznek a kármentesítésben.Szentesen és Csongrádon is három-három helyen szivattyúzzák az esővizet a tűzoltók.
12.20 – Öt település az árvíz fogságában
Az intenzív esőzések következtében kialakult ár- és belvízhelyzet miatt öt település továbbra is megközelíthetetlen a Dunántúlon – közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. hétfőn az MTI-vel. Baranya megyében Alsómocsolád, Zalában Bödeháza, Szijártóháza, Zalaszombatfa és Gáborjánháza nem közelíthető meg országos közúton. Az Útinform legfrissebb összesítése szerint összesen 21 országos közúton van érvényben teljes útzár Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas, Veszprém és Zala megyében.
A közútkezelő felhívta a figyelmet arra, hogy a korlátozások száma és mértéke folyamatosan változik, ezért utazás előtt érdemes tájékozódni az aktuális útviszonyokról a www.utinform.hu oldalon.
12:18 – Rekordot dönthet a Mura
A valaha mért legmagasabb szintet is meghaladva, 530 centiméter körüli vízállással tetőzhet a Mura Letenyénél, ahol a folyó hétfő délben már majdnem elérte az eddigi maximális szintjét – közölte a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság hétfőn az MTI-vel.
A Mura folyó a vártnál korábban és intenzívebben árad a Kerka és a szlovén vízfolyások nagy vízhozamai miatt. Letenyénél vasárnap kora délután érte el a folyó a harmadfokú árvízvédelmi készültséget jelentő 430 centiméteres vízállást, de hétfő délelőtt már több mint 60 centimétert emelkedett a víz. Az országos Vízügyi Igazgatóság honlapja szerint délben 511 centiméteren állt a folyó, ahol 1972-ben mérték az eddigi legnagyobb vízállást, 514 centimétert.
A vízügyi közlemény szerint a szakemberek becslései alapján a Mura Letenyénél 530 centiméter körüli szinten fog tetőzni hétfő este. Nagy erőket csoportosítanak át a térségbe, az ország más részeiből közel 100 vízügyes szakember érkezett a napokban Zalába, őket átvezényelték a Murára. A nyugat-dunántúli igazgatóságtól több mint 25 ember van már a helyszínen. A délutáni, éjszakai órákra már intenzív árvízi védekezésre lesz szükség.
11:42 – Zalában négy település még megközelíthetetlen
Zala megyében kilenc út van még mindig lezárva a forgalom elől az áradások miatt, négy település pedig továbbra is megközelíthetetlen – közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. szóvivője hétfőn az MTI-vel. Pécsi Norbert Sándor tájékoztatása szerint Bödeháza, Szijártóháza, Zalaszombatfa és Gáborjánháza közúton továbbra sem megközelíthető a környékbeli megáradt patakok elöntései miatt.
A Principális-csatorna áradása miatt még mindig le van zárva Nagykanizsán a 74-es főút négy kilométer hosszan, illetve a Camping út teljesen. Zárva van a forgalom elől a Lentikápolna és Bárszentmihályfa, a Rédics és Bödeháza, a rédicsi határhoz vezető bekötőút és Zalaszombatfa, a zalaszombatfai bekötőút és Szijártóháza, valamint a Szécsisziget és Kerkateskánd közötti út. Murarátkánál és Kerkaszentkirályon szintén nem lehet használni egy helyi utat, az utóbbi település önkormányzati úton Muraszemenye felől megközelíthető. Az M70-es autóút Tornyiszentmiklós felé vezető oldalán, a 7-es főúti csomópontnál szintén zárva van a lassítósáv a vízelöntés miatt.
Fotó: MTI / Varga György
11:34 – A legmagasabb készültség jöhet a Lajta mentén
Mosonmagyaróvárnál elérte a másodfokú készültség szintjét a Lajta vízállása, a folyó tovább árad – közölte az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság hétfőn a honlapján. A tájékoztatás szerint szerdára virradó éjszakára várják a tetőzést a szakemberek, akik szerint a vízszint a mostaninál 40-60 centiméterrel magasabb lehet, meghaladhatja a harmadfok határát, a vízállás azonban 30-50 centivel elmaradna a májusi ár legmagasabb értékétől. Akkorra a jelenlegi, másodpercenként 42 helyett 50-60 köbméteres vízhozamot várnak.
A Rábán a Vas és Győr-Moson-Sopron megye határán fekvő Ragyogónál a másodfokú készültség szintjét meghaladó, kedvezőtlen esetben a harmadfokét is elérő tetőző vízszintre számítanak. A vízoszlop magassága az alsóbb szakaszon Vágnál és Árpásnál is meghaladja majd a másodfokú készültség határértékét, Gyirmótnál megközelíti azt. A regionális vízügyi igazgatóság tájékoztatása szerint Mezőörs körzetében a déli órákban tetőzik a Cuhai-Bakony-ér vízszintje.
11:06 – Megcsúszott a töltés, nem járnak vonatok
Leállították a vasúti közlekedést hétfő délelőtt a Budapest-Székesfehérvár-Nagykanizsa-Gyékényes vonal egy szakaszán, miután az esőzések és a kilazult fák miatt Őrtilos és Gyékényes között le kellett zárni a vasúti pályát – közölte a Mávinform az MTI-vel.
A szakemberek már dolgoznak a töltés helyreállításán. A munkálatokat várhatóan a déli órákra befejezik, addig a Dombóvár-Nagykanizsa, illetve a Szombathely-Pécs között közlekedő vonatok utasait is vonatpótló autóbuszok viszik Nagykanizsa és Gyékényes között. A buszközlekedés miatt 15-20 perc késések előfordulhatnak – olvasható a vasúttársaság közleményében.
Fotó: MTI / Varga György
11:00 – Útlezárás Borsodban
A Sajó áradása miatt a közút kezelője lezárta a Putnok-Borsodbóta közötti alsóbbrendű közút egy részét.
Az utat hétfőn délelőtt 10.00 órakor teljes egészében lezárták a folyó magas vízállása miatt. Hozzátette, a rendőrség kéri a közlekedőket, indulás előtt tájékozódjanak az aktuális időjárási és forgalmi viszonyokról a megyében.
10:26 – Fertőtlenítés Lentiben
Fertőtlenítik Lentiben az üdülőövezetet, ahonnan még szombat hajnalban kellett kitelepíteni az áradás miatt az ott élőket, akik hétfő reggel költözhettek vissza. Az utak és az ingatlanok fertőtlenítését a Zala Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóságának munkatársai végzik.
A visszatelepítést a helyszínen a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság és a Készenléti Rendőrség munkatársai felügyelik.
08:52 – Lassan apad a Rába
Az éjszaka 494 centiméteres vízállással tetőzött a Rába, egyelőre még harmadfokú az árvízvédelmi készültség, de már azon a szakaszon is megindult a lassú apadás. Vasárnap este elkészült Körmenden, a folyó jobb partján a védmű magasítása, amelyhez százharminckét ember hétezer homokzsákot és száz köbméternyi homokot használt fel.
Este hat órától csak négyszer riasztották a vasi tűzoltókat, akik Kenézen, Dozmaton, Szombathelyen és Sorkifaludon szivattyúztak vizet családi házak pincéiből. Vas megyében csökkent a vízátfolyások miatt lezárt utak száma, már csak tizenegy útszakaszra nem lehet ráhajtani.
8:26 – Visszaköltöző kitelepítettek
Lentiben visszatérhetnek házukba azok a kitelepítettek, akiknek még szombat hajnalban kellett elhagyniuk a lendvadedesi tározó elöntése miatt az otthonukat.
A környező vízfolyások csökkenő vízszintjének köszönhetően az áramszolgáltató reggel hat óra után visszakapcsolta az áramot a Lenti üdülőövezetében lévő területen. Az onnan szombaton kitelepített 124 ember számára fél hét után már lehetővé vált a visszaköltözés a katasztrófavédelem és a rendőrség irányításával.
A Szijártóházáról és Zalaszombatfáról vasárnap este kiköltöztetett 82 ember egyelőre nem térhet haza, de napközben visszamehetnek állatot etetni vagy a szükséges holmijaikat elhozni.
A vasárnap éjszakai első információkkal ellentétben mégsem kellett kiköltöztetni Kiscsehiből 30 embert. Ott – a maróci víztározó hatvan méter hosszan megcsúszott gátja miatt – megelőző intézkedésként tervezték a kitelepítést, de erre végül nem kellett sort keríteni. A gát erősítéséhez éjszaka homokzsákokat töltöttek, reggel pedig megkezdték a gátszerkezet bordás megerősítését mintegy száz ember közreműködésével.
Fotó: MTI / Varga György
6: 40 – Harmadfokú készültség
A legmagasabb szintű készültség éjfélkor lépett életbe a Mura letenyei, valamint a Principális-csatorna nagykanizsai szakaszán, a folyó vízszintjének emelkedése miatt.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság honlapján található mérési adatok szerint a Mura éjfélkor lépte át a harmadfokú készültséget igénylő 430 centiméteres vízállást. Reggel hat órakor már 456 centiméter volt a vízszint, vasárnap délután óta mintegy fél métert emelkedett.
A Principális vízállása lassú áradás után szombat éjfél óta gyakorlatilag változatlan, a vízmérce tartósan 269 centimétert mutat Nagykanizsánál.
Elöntött és veszélyeztetett otthonok
Három házat öntött el a víz a Baranya megyei Kisvaszaron, emiatt három gyermeknek és kilenc felnőttnek kellett ideiglenesen kiköltöznie otthonából, őket a rokonoknál szállásolták el – közölte a Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) hétfőn kora hajnalban az MTI-vel. Tájékoztatásuk szerint a Békés megyei Szarvason mintegy egy hektárnyi területet borít harminc-negyven centiméternyi összefüggő vízfelület a Bethlen Gábor utcában. Továbbra is több házat veszélyeztet az összegyűlt nagy mennyiségű csapadékvíz Törökszentmiklóson is.
Az árvíz és a helyi vízkárok miatt vasárnap estig a fél országot érintően kilencven településen kellett beavatkozniuk a katasztrófavédelem egységeinek, amelyek éles helyzetben most először alkalmazták a katasztrófavédelem drónját (pilóta nélküli repülőjét) is. Az intenzív esőzés várhatóan hétfőn is folytatódik.
Az OKF vasárnap esti összesítése szerint Vas megyében huszonhét, Zala megyében tizennyolc, Somogy megyében tizenkettő, Jász-Nagykun-Szolnok megyében tíz, Győr-Moson-Sopron megyében hét, Veszprém megyében hat, Baranya megyében öt, Bács-Kiskun megyében három, Nógrád és Fejér megyében pedig egy-egy településen dolgoztak a katasztrófavédelmisek.