Hoszein Dehgán iráni védelmi miniszter elmondta, hogy a felderítő és harci célokra egyaránt alkalmas, Fotrosz típusú távirányítású repülőgép hatótávolsága kétezer kilométer.
A perzsa állam által kifejlesztett eddigi legkorszerűbb drón, a Sahíd-129 hatótávolsága szintén kétezer kilométer, de az “csak” huszonnégy órán keresztül volt képes egyhuzamban a levegőben maradni.
Fotó: AFP/ISNA
“Ez a pilóta nélküli repülőgép fel van szerelve levegő-föld rakétákkal, így alkalmazható felderítő és harci műveletek végrehajtására is” – idézte Dehgán szavait az IRNA állami hírügynökség.
Irán az utóbbi időben több saját fejlesztésű harcászati légijárművet is bemutatott. A szakértők a legtöbbször megkérdőjelezik ezeknek a hatékonyságát és bevethetőségét.
Emlékezetes volt például, mikor ez év elején leleplezték az ország első lopakodó vadászgépét, amelyről a nyugati elemzők szinte rögtön kijelenetették, hogy valószínűleg képetelen felemelkedni a földről. Válaszul az iráni propagandagépezet egyszerűen a levegőbe photoshoppolta a repülőt.
Ugyancsak ellentmondásos Irán űrprogramja. Bár állításuk szerint már majmot is felbocsátottak a kozmoszba, ezt egyetlen független hírforrás sem igazolta vissza. Ráadásul gyanús jelek utaltak arra is, hogy a tévében és a fényképeken két különböző majmot mutatnak be a nyilvánosságnak.
Irán 2011-ben egyébként zsákmányolt egy amerikai CIA-drónt, amely hírszerző tevékenységet végzett az iszlám állam légterében. Ez talán hozzájárulhatott a legutóbbi fejlesztésekhez.