Az elítéltek részt vettek a clenbuterol nevű mérgező szer előállításában és terjesztésében; a vád ellenük a “közbiztonság veszélyeztetése” volt. A clenbuterolt azért keverték a sertések tápjához, mert zsírégető hatása következtében nő az állat testében a színhús aránya.
Csiacuo (Jiazuo) város bírósága – nyílt tárgyaláson – az öt vádlottat bűnösnek mondta ki. Négyet közülük 9 év börtöntől életfogytig tartó szabadságvesztésre ítéltek, az ötödik vádlott felfüggesztetett halálbüntetést kapott, amely a gyakorlatban élitfogytiglani börtönt jelent.
A kínai központi televízió márciusban készített riportot a honani clenbuterol botrányról, aminek következtében megindult a rendőrségi eljárás. A bűncselekmény elkövetői több mint 2,7 tonna vegyszert értékesítettek összesen nyolc tartományban, s ezzel 2,5 millió jüan (körülbelül 72 millió forint) nyereségre tettek szert.
A clenbuterol ismert és “kipróbált” vegyi anyag Kínában; 2006-ban Sanghajban több mint háromszázan kerültek miatta kórházba, 2009-ben pedig úgyszintén mintegy hetven embert kellett orvosi ellátásban részesíteni Kantonban, mert clenbuterollal szennyezett sertéshúst fogyasztottak. A tiltott élelmiszeradalék akár halált is okozhat.