Szalám Fajjád palesztin miniszterelnök (a képen jobbra) Ehud Barak izraeli védelmi miniszterrel folytatott megbeszélést New Yorkban, miközben a nemzetközi közösség az utolsó pillanatban is lázas diplomáciai erőfeszítéseket tesz az izraeli-palesztin béketárgyalások felújítása érdekében, hogy elkerüljék a palesztin állam ENSZ-beli elismerése körül fenyegető válságot.
Fajjád és Barak vasárnap, két nappal azután találkozott, hogy Mahmúd Abbász palesztin elnök bejelentette: azt fogja kérni az ENSZ Biztonsági Tanácsától egy hét múlva, hogy fogadja el a palesztin államot mint az ENSZ teljes értékű tagját. “A Közgyűlésben elhangzó beszédem után a csatlakozási kérelmet átnyújtom az ENSZ főtitkárának, kérve, hogy továbbítsa a Biztonsági Tanácsnak” – mondta Rámalláhban az elnök.
Ezzel Abbász feltehetően az Egyesült Államok vétóját kockáztatja, és Izrael is óva intette a palesztinokat attól, hogy kérjék államuk elismerését a világszervezettől. Az Egyesült Államok és Izrael azt szeretné, ha közvetlen izraeli-palesztin tárgyalásokon állapodnának meg a palesztin állam létrehozásáról.
A nemzetközi közösség lázas diplomáciai tevékenységét jelzi, hogy Hillary Clinton amerikai külügyminiszter Catherine Ashtonnal, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével folytatott megbeszélést vasárnap New Yorkban, de a tervek szerint tárgyalóasztalhoz ülnek az izraeli-palesztin válságban közvetítő nemzetközi kvartett – az Egyesült Államok, az Európai Unió, Oroszország és az ENSZ – magas rangú diplomatái is.
A közvetlen izraeli-palesztin béketárgyalások közel egy éve szakadtak meg.
A világban relatív többségben vannak azok, akik támogatják, hogy az ENSZ ismerje el a független palesztin államot (49 százalék), míg ezt a megkérdezettek 21 százaléka ellenzi, a népesség jelentős (30 százalékos) aránya viszont nem nyilvánít véleményt a kérdésben – derült ki a BBC brit közszolgálati tévé és rádió világszolgálata által hétfőn ismertetett közvélemény-kutatásból. A palesztin állam elismerését a legnagyobb arányban Egyiptomban és Indiában támogatja a lakosság és az Egyesült Államokban ellenzik a legtöbben.
A felmérésbe bevont három európai uniós tagországban igen hasonló eredmények születtek: Franciaországban 54 százalék támogatja, 20 százalék ellenzi, Németországban 53 százalék helyesli, 28 százalék helyteleníti, Nagy-Britanniában 53 százalék támogatja, 26 százalék ellenzi a független palesztin állam elismerését.