A politikus az MTI-nek hétfőn telefonon beszámolt arról, hogy Pristinában részt vett az Ahtisaari-terv végrehajtását segítő ISG-záróülésén, valamint a koszovói parlament ünnepélyes ülésén. Az ENSZ megbízására 2005-ben Martti Ahtisaari finn diplomata, volt köztársasági elnök dolgozta ki azt a tervet, amely a túlnyomó többségében albánok lakta Koszovó nemzetközi felügyelet alatti függetlenségét irányozta elő.
Az államtitkár hétfőn találkozott Atifete Jahjaga koszovói államfővel és Slobodan Petrovic miniszterelnök-helyettessel.
Németh Zsolt az államfővel folytatott megbeszélésén hangsúlyozta a magyar-albán barátság jelentőségét és annak komoly történelmi gyökereit. Magyarország elkötelezett a két ország közötti kapcsolatok fejlesztése és a koszovói szuverenitás támogatása mellett – emelte ki.
Emlékeztetett arra, hogy Magyarország az elsők között ismerte el Koszovó függetlenségét, öt európai uniós tagállam azonban ezt még nem tette meg. Ez nagyon fontos kérdés abból a szempontból, hogy Koszovó beilleszkedhessen az európai és a transzatlanti közösségbe – tette hozzá.
Véleménye szerint az ország gazdasági fejlődése miatt is fontos az európai integrációs elkötelezettség. Koszovó teljes jogú függetlenségének elnyerésével ez a folyamat is látványosan felgyorsulhat – mondta.
Az államtitkár ugyanakkor felhívta a figyelmet a koszovói-szerb párbeszéd jelentőségére is, mint mondta, megnyugtatóan kell rendezni a szerb kisebbség helyzetét. Erről is beszélt a szerb nemzetiségű miniszterelnök-helyettessel – jegyezte meg.
Úgy fogalmazott, nem Észak-Koszovó felosztása jelenti a megoldást, hanem a szerbek által lakott régió területi autonómiája Koszovón belül. Erről szól az Ahtisaari-terv is – mutatott rá Németh Zsolt.
Az Egyesült Államok, Törökország, valamint a Koszovó függetlenségét elismerő 23 európai ország, köztük Magyarország képviselőiből álló Nemzetközi Irányító Csoport (ISG) hétfőn bejelentette: a szervezet befejezte tevékenységét, azaz a volt szerb tartomány függetlenségének ellenőrzését. Ezzel Koszovó – négy évvel függetlenségének egyoldalú kikiáltása után – hivatalosan “teljesen szuverén állammá” válik.