A közel száz halálos áldozattal járó zavargás a legsúlyosabb, ami az elmúlt években történt. A Hszinhua állami hírügynökség jelentése szerint 37 civil és 59 “terrorista” van az áldozatok között. A hivatalos tájékoztatás szerint a civilek közül 35-en a többséget alkotó han kínai népcsoporthoz, ketten a muszlim vallású helyi őslakos népcsoporthoz, az ujgurokhoz tartoztak. A hivatalos médiában az iszlamista ujgur fegyvereseket és a szakadárokat terroristáknak nevezik.
Előre tervezett volt a támadás?
A hatóságok közlése szerint hétfőn késekkel felfegyverkezett tömeg rendőrségi és helyi kormányzati épületeket támadott meg, gépkocsikat gyújtott fel és civilekre támadt Kasgár prefektúra két településén hétfőn. A helyi hatóságok “előre megtervezett terrortámadásnak” nevezték a történteket.
Emigráns ujgur szervezetek ezzel szemben azt állítják, hogy az ujgur kisebbség tagjai a hatósági elnyomás ellen tüntettek, amikor a rendőrség tüzet nyitott rájuk.
Több terrorcselekmény is volt mostanában
A régió hosszú ideje a han kínaiak és a muszlim vallású ujgur őslakosok közötti feszültség és a fel-fellángoló erőszak színhelye. Az ujgurok elnyomással vádolják a kínai hatóságokat, míg Peking és a helyi vezetés cáfolja a hátrányos megkülönböztetést, és azt állítja, hogy a külföldről támogatott szakadárok, szélsőséges vallási befolyás alatt álló terroristák erőszakcselekményekkel törekednek megingatni a társadalmi stabilitást.
Kínában az elmúlt hónapokban terrorcselekmények sorát követték el, egy piaci, illetve két pályaudvari merényletben többtucatnyian meghaltak, több mint kétszázan megsérültek. A hatóságok szerint a támadók hszincsiangi szakadárok, vallási szélsőségesek voltak.