Gazdaság

Vezetőváltás a Bábolna Rt.-nél – Forgószínpad

Öt hónap után megint új vezetők állnak a privatizációra készülődő Bábolna Rt. élén.

Távozott bábolnai elnök-vezérigazgatói székéből Nagy Frigyes, akit alig öt hónapja, június 28-án választottak meg a posztra. A fő tulajdonos Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. javaslatára Velez Zoltánt, az igazgatóság egyik tagját nevezték ki elnöknek. A vezérigazgatói feladatokat pedig a 33 éves, már hat éve a cégcsoporton belül dolgozó agrárközgazdászra, Marczali Gáborra bízták.


Vezetőváltás a Bábolna Rt.-nél – Forgószínpad 1

Marczali Gábor, Nagy Frigyes és Velez Zoltán. Új felállás

Az újabb bábolnai “lavinát” egy formális adminisztratív lépés indította el, miszerint az állami agrártársaságoknál az ÁPV Rt. szétválasztja az elnöki és a vezérigazgatói jogkört. Erre Nagy Frigyes azonnal lemondott. Később úgy indokolta a lépést, hogy “a korábbitól teljesen eltérő helyzet alakult ki a tisztségek szétválasztásával”, ezért távozik. Mielőtt a nyáron kinevezték, csak úgy vállalta a takarítást “Augiász istállójában”, ha a vezérigazgatói mellett az elnöki jogkört is megkapja. Úgy ítélte meg, hogy csak így jut elegendő eszközhöz céljai megvalósításához.

POLITIKAI ÚTMUTATÁS. Sok évtizedes hagyomány, hogy az állami nagygazdaság vezérkarát a politikai hatalom útmutatása alapján jelöli ki a mindenkori igazgatóság. A koalíciós pártok “delegálta” vezetők legtöbbje viszont nem ért “bábolnául”, mert a különleges helyzetű óriásgazdaság, a baromfiintegráció és az élelmiszer-ipari birodalom vezetése speciális, máshol talán meg sem szerezhető gyakorlatot követel meg. Akinek van fogalma arról, mit is kellene csinálni, annak pedig kevés a mozgástere, hiszen a vagyonkezelő szervezet nagyon direkt utasításokat ad, és konkrét elvárásokat támaszt. Nagy Frigyes – aki eredetileg maga is állami gazdaság vezetője volt (a Lajta-Hansági Állami Gazdaságot kormányozta), majd a Horn-kabinet földművelésügyi minisztereként éppen eleget fájdíthatta a fejét Bábolna – nyilván tudta ezt.

Bár Nagy tanácsadóként a Bábolna közelében marad, a külső szemlélőben mégis azt az érzetet kelti Nagy Frigyes távozása, mintha megint a szakmaiság fölé kerekedne, sőt, az elérhető közelségbe került privatizációval még erősödne is a hatalomért, a bábolnai javakért folyó harc. Mi mással magyarázható, hogy a rendszerváltás, azaz Bogárdi Zoltán elnöksége és Papócsi László vezérigazgatósága óta olyan gazdasági potentátoknak tört bele a bicskája a bábolnai rendrakásba, mint Heimann Zoltán, aki gyógyszergyártó birodalmat épített a Béres Rt.-ből, Szép Imre, aki a Bábolnai résztulajdonban lévő győri Pannon Baromfi Kft. sikeres ügyvezető igazgatója volt, tehát értett a “food business”-hez, vagy Székely Csaba, aki nem csak oktatja a Szent István Egyetemen a gazdaságirányítást, hanem műveli is, jelenleg is tagja a Bábolnai Ménesbirtok Kht. felügyelőbizottságának.


Vezetőváltás a Bábolna Rt.-nél – Forgószínpad 1

RÉSZEGÍTŐ VAGYON. Vannak olyan vélemények, hogy a bábolnai gazdagság és a lenyűgöző méretek megzavarják az azzal kapcsolatba kerülőket. Még az állami földek eladása után is túl csábító az értékes ingatlan- és eszközvagyon, a kiterjedt integráció, gép, takarmány, baromfi, élelmiszer forgalmában rejlő üzleti lehetőség, esetleges jutalék. A hipotézist alátámasztja Nagy Frigyes is, aki a részvénytársaság drámai pénzügyi helyzetét sem csak a baromfipiaci krachhal indokolta: szerinte Bábolnát egyszerűen fejőstehénnek nézték a belőle kivált magántársaságok.

Az adófizetők pénzén zajló nagyüzemi veszteséggyártás már olyan mértékű volt, hogy Németh Imre földművelési és vidékfejlesztési miniszter még beiktatása előtt megígérte: első feladatai között szerepel majd a bábolnai “veszteségcsapok” elzárása. A Bábolna Rt. azért is vált politikai üggyé, mert – az Orbán-kormány távozása előtt viharos gyorsasággal értékesített 12 állami agrártársaság esete után – többen éltek a gyanúperrel, hogy nem véletlen a pénzügyi hanyatlás. A cég radikális leértékelése tudatos előzménye az információnk szerint 2003 május-júniusában kezdődő privatizációnak. A gyakori pozíciócserékkel járó káosz is hozzájárult ahhoz, hogy júniusra a fizetésképtelenség határára sodródott a 22 milliárd forintra duzzadt hitelállományú, 12 milliárd forint éven belüli tartozást felhalmozó agrárvállalat, s ebből a helyzetből csak a 2 milliárd forintos életmentő fejlesztési banki kölcsön és a céget finanszírozó négy banknak a lejárt hitelek utáni MFB-s visszafizetési garancia húzta ki átmenetileg.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik