Belföld

Lejár a határidő az Alaptörvény-ellenes klímatörvény módosítására

Farkas Norbert / 24.hu
Farkas Norbert / 24.hu
Az Alkotmánybíróság egy éve mondta ki a mulasztást.

Az Alkotmánybíróság (AB) egy éve semmisítette meg a 2020-ban elfogadott klímatörvény egyik bekezdését, mondván, az sérti a nemzedékek közötti igazságosság, az elővigyázatosság és megelőzés elveit. A testület megállapította, hogy a jogalkotó elmulasztotta Magyarország és a Kárpát-medence sajátosságai alapján átfogóan szabályozni az üvegházhatású gázok csökkentésének eszközeit.

A jogszabály úgy tartalmazott ugyanis konkrét vállalásokat, hogy azok nem igazodtak az éghajlatváltozás egyre súlyosabb változásaihoz, a nemzetközi közösség és az Európai Unió klímavédelmi célkitűzéseihez. Az AB tavaly kimondta a mulasztásban megnyilvánuló Alaptörvény-ellenességet is,

felhívta az Országgyűlést, hogy jogalkotói feladatának 2026. június 30-ig tegyen eleget.

A határidő kedden lejár, addig kellene pótolni a hiányosságot. Az Alkotmánybíróság határozata szerint ugyanis

a jogalkotó a klíma védelmében olyan kötelezettségvállalásra köteles, mely a nemzedékek közötti igazságosság elvének megfelelően egyaránt és azonos súllyal figyelembe veszi a jelen és a jövő nemzedékek érdekeit,

ahogy egyébként ez az Alaptörvényből is következik.

Az Alkotmánybíróság döntésére akkor reagált a Magyar Tudományos Akadémia, civil és szakmai szervezetek pedig elkezdtek dolgozni egy új törvényen. Az új jogszabályt sürgető Magyar Természetvédők Szövetségének ügyvezető elnöke, Éger Ákos a 24.hu-nak azt mondta: az Alkotmánybíróság nagyon komoly kockázatokat állapított meg,

gyakorlatilag az életfeltételeink kerülnek veszélybe

az éghajlatváltozás következményei miatt. Korábban Sulyok Katalin környezetjogász az InfoRádióban szintén egyértelművé tette: az Alkotmánybíróság ajánlásainak csak egy jóval szigorúbb klímatörvény felel meg.

Azt egyelőre nem lehet tudni, mit lép az ügyben Magyar Péter kormánya, de bizakodásra adhat okot, hogy a kormányváltás után újra önálló tárca felel a környezet- és természetvédelemért. Gajdos László néhány részterületen már lépett is, lapunknak pedig általánosságban azt mondta: az élő környezetért felelős miniszterként a Tisza-kormány lelkiismerete akar lenni. Minisztériumában Kelemen Ágnes felel államtitkárként a klímapolitikáért. A környezetgazdásztól várják a klímastratégia megerősítését. Néhány napja a klímapolitikai szakértő Bart István helyettes államtitkár lett a Gazdasági és Energetikai Minisztériumban, ő azt ígérte, mindent megtesz azért, hogy a  jelenlegihez hasonló hőhullámok további erősödését megelőzze.

Kapcsolódó
Gajdos László, a Nyíregyházi Állatpark alapító igazgatója, jelenleg élő környezetért felelős miniszter a Tisza-kormányban.
Gajdos László: A kormány lelkiismerete akarok lenni
Gajdos László élő környezetért felelős miniszter érzékeny, de határozott ember, akinek szeme elhomályosul, ha kedvenc oroszlánja haláláról beszél, majd kemény hangon folytatja, amikor a környezetszennyezés, az élővilág megóvása vagy állatkínzás kerül szóba. Interjú.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik