A kormányfõ szavai szerint Európát és benne Magyarországot a bankárkorszak tette tönkre. Az elmúlt 15-20 évben elhitették az emberekkel, hogy következmények nélkül eladósodhatnak, nyakló nélkül juthatnak olcsó hitelekhez. Voltak olyan országok, mint Románia, Lengyelország, ahol a kormányok megvédték az embereket a bankárkorszak rossz hatásaitól, Magyarországon ezzel szemben a vezetõk a bankok oldalára álltak – tette hozzá.
A helyzet megoldására a kormány olyan új eszközöket vetett be, mint a kilakoltatási moratórium, az árfolyamgát vagy a végtörlesztés lehetõsége, amelyek a miniszterelnök szerint eleinte ugyan hangos tiltakozást váltanak ki, utána viszont mérlegelik, majd több európai országban is bevezetik azokat.
Orbán Viktor azt mondta: az önkormányzatoknak, cégeknek szakértõk segítettek belátni, milyen kockázatot vállalnak, a “védtelen magánszemélyeket viszont becsalták a devizahitelekbe”. A kormány azoknak a helyzetét rendezi, akik az otthonukat ajánlották föl fedezetként. Közülük is elsõként azokról gondoskodnak, akik már a kilakoltatás szélére jutottak. Az árfolyamgáttal azokról, akik már alig tudták fizetni a törlesztõrészleteket. A harmadik csoportban a végtörlesztés lehetõségével azokon segítenek, akik még tudnak fizetni, de nehezen tudnak a felszínen maradni. Utóbbi kapcsán Orbán Viktor arra is kitért, hogy az európai helyzetet látva a svájci frank árfolyama várhatóan hosszú idõn keresztül nem megy vissza arra szinte, amilyen szinten a többség a hitelt felvette, ezért érdemes élni a végtörlesztéssel. A miniszterelnök azt mondta, ha kényszerhitelezést írnának elõ, az valóssá tehetné azokat a – szerinte egyénként alaptalan – félelmeket, hogy megrendülne a bankrendszer. A kormány úgy kalkulál, hogy a bankok fognak forinthitelt nyújtani.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a bonyolult, progresszív adózás munka-, család- és vállalkozásellenes volt. Ezért kivezetik a személyi jövedelemadó bruttósítását és munkaalapú gazdaságot alakítanak ki. “Magyarországnak Európa egyik termelési központjává kell válnia”, ami akkor valósulhat meg, ha az emberek úgy érzik, hogy van értelme dolgozni, amelyre Orbán Viktor szerint az arányos adórendszer sarkallja majd õket.
A hamarosan beterjesztendõ stabilitási törvény részeként az egykulcsos adó kérdése valószínûleg kétharmados törvény lesz majd – mondta Orbán Viktor, hozzátéve: minden olyan szabály ide kerül be, amely képes megakadályozni az adósság újratermelõdését. “A gazdaságot stabilizálni kell, mert az elõttünk álló idõszakban az európai gazdaságot újabb és újabb válsághullámok fogják érni” – fogalmazott a miniszterelnök.
A közmunkaprogramokról a kormányfõ azt mondta: januártól tömegesítik az úgynevezett Start-munkát, a programban foglalkoztatottak számát 2012-ben 200-300 ezer közé emelik.
Ennek kapcsán megjegyezte: jelenleg 595 ezer ember kap 28 500 forint jövedelempótló támogatást. Számukra a ciklus végére, segély helyett a segélynél magasabb, nettó 48 ezer forintos fizetéssel járó Start-munkát adnának – ezt Orbán Viktor föltett szándékának nevezte.
A jövõ év teendõi közül kiemelte még az egészségügyi kassza rendbetételét, hogy a beérkezõ összegek fedezzék a kiadásokat. “Semmilyen pazarlás nem fogadható el”, ésszerûtlenségek, párhuzamosságok, rossz szervezés nem maradhat a rendszerben – hangsúlyozta Orbán Viktor. Az elmúlt évben elért eredmények ugyan bizakodásra adnak okot, de Orbán Viktor szerint még rengeteget kell dolgozniuk. “Irányváltásról pedig nem szabad gondolkodni, hiszen minden más politika a görög útra vinne minket, a szakadék felé” – fogalmazott a miniszterelnök.