„A duci Kolompár rendszeresen hozta otthonról a töltött libát, kacsát, és mindig megkínált minket”, „Együtt róttuk a kilométereket, hátunkon a hátizsákkal”, „Cigányok a hadseregben? Akkor ilyennel nem is foglalkoztunk, nem is érdekelt minket, hogy ki roma, nem roma” – csupán pár kiragadott mondat a sorkatonás vagy tartalékos szolgálatot megjárt ismerőseimtől. Úgy tűnik, hogy igaza van abban Hende Csabának, hogy mindenkinek van legalább egy „roma katonás sztorija” a katonamúltjából.
Az egyenruha is takar
A honvédelmi miniszter szerint, amíg volt sorkatonaság, addig a közös kiképzés során – etnikai és kulturális alapon is – a roma és nem roma katonák megszokták egymást, ez pedig jelentős mértékben hozzájárult a társadalmi békéhez. „Ma azonban mások a lehetőségek, hiszen már nem létezik sorkatonaság” – hangsúlyozta a tárcavezető a romák társadalmi integrációjáról szóló keddi konferencián. Hende szerint a romák helyzetének problémája nem etnikai, hanem szociális kérdés, mindenesetre a honvédség segítséget nyújthat a leszakadó rétegek felzárkózásában (jelenleg a felnőtt cigány férfiak 85 százalékának nincsen hivatalos munkaviszonya), ehhez viszont hosszú távon tervszerű és megalapozott munkára van szükség.
„A Magyar Honvédségben nincs és nem is lehet cigányellenesség – jelentette ki a miniszter –, aki cigányellenes nézeteket vall, az magát a rendszert kérdőjelezi meg, és annak nincs helye a honvédségben.” A tárcavezető úgy látja, hogy a honvédség berkein belül sokkal kisebb a cigányellenesség, mint másutt. Ennek az oka az azonos értékű munkában, valamint a testületi szellemben keresendő, az egyenruha pedig eltakarja a különbségeket. Benkő Tibor vezérezredes arra mutatott rá, hogy a Magyar Honvédségben katonák szolgálnak, függetlenül attól, hogy roma vagy nem roma származásúak. A vezérkari főnök szerint a bajtársiasság, az egyenlőség és az egyenlő bánásmód egyaránt meghatározó a hadseregben, a Magyar Honvédségben való szolgálat pedig egy olyan lehetőség a roma fiatalok számára, amellyel élni kell.
Szerződésesnek is mehetnek
A honvédelmi minisztériumnak 2009-ben elindított KatonaSuli-programja többek között a roma esélyegyenlőséget is elősegíti, hiszen biztosítja a roma fiatalok számára is a honvédséggel, a katonaélet mindennapjaival való megismerkedést. Jelenleg több lehetőségük is van a romáknak a hadsereg kötelékébe való csatlakozásra: az érettségivel nem rendelkezők önkéntes védelmi tartalékosnak vagy szerződéses katonának is jelentkezhetnek, míg a továbbtanulni vágyók a tisztképzést is megcélozhatják. Ahhoz pedig, hogy a leendő feletteseik, azaz a katonai vezetők is minél inkább képben legyenek a romák problémáival, kulturális hátterével, a cigányjogi ismereteket a tisztképzés tananyagába is beépítik.
A herceget is megfedték
A vezérkari főnök kijelentése szerint nincs arra utalás, hogy a roma fiatalok bármiféle megkülönböztetés áldozatai lettek volna vagy lennének a honvédségben. Ezt a tárcavezető is megerősítette, mondván, a hivatalba lépése óta, azaz az elmúlt 11 hónapban egy panasz sem érkezett hozzá. Ezzel szemben Angliában a brit sajtó 2009 elején éppen egy katonát ért rasszista jellegű kijelentéstől volt hangos. Ráadásul nem is akárki, hanem Harry herceg szájából hangzott el, aki emiatt nyilvános bocsánatkérésre kényszerült. (Egy videofelvételen – amelyet Harry készített és kommentált – éppen kiképzési gyakorlatra indul szakaszával Ciprusra, és az egyik ázsiai származású katonatársára ráközelítve a kamerát megjegyzi: „Na, itt van a mi kis paki barátunk, Ahmed is”.) A brit fegyveres erők szabályzata amúgy tiltja a rasszista megnyilvánulásokat, és akár a hadseregből való kizárással is „megtorolhatják”.
Az amerikai hadseregbe sokan a munkanélküliség elől menekülnek (Fotó: MTI/EPA)
Ami a brit hadsereg etnikai összetételét illeti, a kisebbségből származó katonák az elmúlt években 50 százalékkal gyorsabban morzsolódtak le, és léptek ki a hadseregből. 2007-ben a brit fegyveres erők a fekete és az ázsiai származású katonáinak több mint 6 százalékától búcsúzott, miközben a korábbi években átlagosan csupán 4,5 százalékát veszítette el. A 2010-es adatok nyomán 9,5 százalék körül alakul a kisebbségek létszáma a brit hadsereg kötelékében. A Királyi Haditengerészetnél 3,4, a Királyi Légierőnél pedig 2,1 százalék a kisebbségből származó katonák aránya.
Menekülés a hadseregbe
Soha nem volt még ilyen hosszú az amerikai hadsereg toborzási „várólistája”, mint 2010 végén. A hadseregbe való menekülés elsősorban a jelentősen megnőtt munkanélküliség következménye, hiszen a 18-24 évesek közel 10 százalékának nincs állása. Az Egyesült Amerikai Államok hadseregében rekordszámban vannak ázsiai amerikai katonák, illetve más etnikumú csoportokból (pl. latin-amerikaiak) származók – mutat rá a 2010-es felmérés.
Az ázsiaiak előretörésével 2000 óta azonban a fekete származásúak létszáma esik meredeken: míg 2000-ben 18,9 százalék volt az arányúak, addig 2007-re 11,8 százalékra esett vissza. Ugyanezen időszak alatt viszont a latinamerikaiak aránya ugrott meg: 7-ről 9,7 százalékra.