HIRDETÉS
Tudomány

Magyar nemzeti felkelés: véráldozatot terveztek a nácik ellen

Album076 / Fortepan
Német harckocsi a Szentháromság téren 1944-ben.
Album076 / Fortepan
Német harckocsi a Szentháromság téren 1944-ben.
Világháború, német megszállás, nyilas terror: ahogy szorult a hurok, úgy nőtt a magyar ellenállás, amelyben arisztokraták küzdöttek együtt kommunistákkal, nyilasokat gyilkoltak az utcán és felkelést szerveztek Budapesten. Százak és ezrek kockáztatták az életüket, vállaltak életveszélyt, hogy embereket mentsenek, megőrizzék hazájuk szabadságát és becsületét. Bátorságuk jutalma a legtöbbször kínzás volt és halál, akik túlélték a náci uralmat, azokkal a kommunisták számoltak le.

A magyar XX. század máig ható, egyik legnagyobb rákfenéje, hogy az egymást követő rendszerek következetesen elődjükkel szemben, annak ellenében határozták meg önmagukat. Feketére és fehérre festették a múltat, a mából visszatekintve mintha sakktáblát látnánk aszerint, épp melyik narratívát fogadjuk el. Történészeink hosszú évtizedek óta dolgoznak a színek árnyalásán, és számos témában sikerült is szakmai konszenzust elérni, a köztudatba azonban ebből nagyon kevés csordogált át.

Gondoljunk csak bele, fel tudnánk-e sorolni az 1944–45-ös időszak, a náci megszállás és a nyilas rémuralom bő egy évének hőseit? Persze, hogy nem, mert utána 40 év pártállami propaganda verte a fejünkbe a 10 millió fasiszta dogmáját, hogy ebben az országban csak egy maréknyi tisztességes kommunista harcolt szabadságért, emberségért, hazáért. Ők pedig ’45 utáni tetteikkel vesztették el becsületüket a történelem ítélőszéke előtt.

A valóság viszont az, hogy a vészkorszak százával, ezrével adta a hősöket, a vezető politikusoktól a hétköznapi emberekig sokan fordultak szembe tevőlegesen is a rendszerrel. Kommunisták, egyháziak, tanárok, diákok, renegát szélsőjobbosok korra és nemre való tekintet nélkül

vállaltak életveszélyt, hogy embereket mentsenek, megőrizzék hazájuk szabadságát és becsületét.

Fortepan A felvétel a Ferencváros ipartelepek bombázása idején készült 1944-ben.

Ellenállási szervezetet hoztak létre Magyar Front néven, fegyveres felkelést terveztek Budapesten, a rendszer ellenségeit, üldözötteit bújtatták és segítették. Névtelen emberek, akiket ha elfogtak, kérdés nélkül a Dunába lőttek vagy koncentrációs táborba hurcoltak. Amikor pedig azt hihették, hogy eljött a szabadság, akkor a szovjet és az irányítása alatt álló magyar titkosszolgálat indított ellenük hajtóvadászatot, illetve a Moszkvából hazatérő magyar kommunisták takarították el őket az útból. Azért, mert akinek volt mersze a nácik ellen fellépni, az az újabb diktatúra szemében is veszélyes ellenfél.

Róluk szól a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) Ellenállók 1944–45 című kiadványa, amely 104 életúton keresztül mutatja be a magyar ellenállás résztvevőit és tevékenységüket. A lista közel sem teljes, a téma bőven igényel még további kutatásokat, a cél csupán képet adni az elfeledett magyar ellenállásról. A könyvet szerkesztő történészekkel, dr. Bartha Álkossal, a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet tudományos munkatársával, dr. Kiss Rékával, a NEB elnökével és dr. Szekér Nórával, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára tudományos kutatójával, osztályvezetőjével beszélgettünk.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik