Gazdaság

Emelnék a méltányossági nyugdíjemelésnél a jövedelmi korlátot

Szajki Bálint / 24.hu
Szajki Bálint / 24.hu
2025. január 1-jétől módosulna a szabályozás.

Megjelent az a rendelet-tervezet, amely 2025. január 1-jétől kismértékben módosítja a méltányossági nyugdíjemelés feltételeit – írja Farkas András nyugdíjszakértő nyugdíjguru-hírlevelében.

Eszerint 2025. január 1-jétől 120 ezer forintról 140 ezer forintra nőne a kivételes nyugdíjemelés megállapíthatóságának jövedelmi korlátja.

Az egyszeri segély megállapíthatóságának jövedelmi korlátja viszont alapesetben jövőre is változatlan maradna:

  • egyedülálló kérelmező esetén 120 ezer forint,
  • a közeli hozzátartozójával közös háztartásban élő kérelmező esetén 100 ezer forint.

Rendkívül indokolt esetben viszont – ilyen ügyben csak a MÁK Központ járhat el – 140 ezer forintról 150 ezer forintra emelkedik a jövedelmi küszöb.

Farkas András szerint egyrészt örömteli, hogy legalább egyes küszöbértékeket emelnek jövőre (bár elég szűkkeblűen), másrészt viszont a méltányossági ellátásokra (a kivételes nyudíjemelésre és az egyszeri segélyre) fordítható összegek érdemi növelésére is szükség lenne.

2025-ben

  • az egyszeri segélyre változatlanul csak 600 millió forint (nulla százalékos emelés),
  • a méltányossági nyugdíjemelésre mindössze 100 millióval forinttal több, összesen 1 milliárd forint fordítható,
  • miközben a jelenlegi feltételek mellett is legalább 300 ezer nyugdíjas, a jövőre életbe lépő új küszöbértékek mellett már közel 500 ezer nyugdíjas lehetne jogosult méltányossági emelésre vagy segélyre.

Ha az érintetteknek csak a minimális összegű kivételes nyugdíjemelést biztosítaná a rendszer, akkor 300 ezer potenciális jogosult x 39 ezer forint (13 x 3 ezer forint a méltányossági nyugdíjemelés éves minimális mértéke) = 11,7 milliárd forint előirányzatra lenne szükség a nyugdíjkasszában, pontosan 10,7 milliárd forinttal többre, mint amennyit a költségvetési tervezők be mertek vállalni.

Ha 500 ezer lehetséges jogosult kérelmezné a méltányossági nyugdíjemelést, akkor 500 ezer x 39 ezer forint = 19,5 milliárd forint előirányzatra lenne szükség a nyugdíjkasszában, 18 és fél  milliárd forinttal többre, mint amennyi szerepel a 2025-re szóló költségvetés tervezetében.

A nyugdíjszakértő szerint még nincs késő, hogy a költségvetés átrendezése révén a legszegényebb nyugdíjasok félmilliós tábora esélyt kapjon legalább a kivételes nyugdíjemelésre. Ennek hiányában csak azt javasolhatja minden lehetséges érintett nyugdíjasnak, hogy 2025 első napjaiban azonnal adja be a kivételes nyugdíjemelés iránti kérelmét, mert ha késlekedik, akkor elfogyhat a szűkös költségvetési keret, így egy teljes évet várakozhat, mire föléledhet a méltányosságra a remény. Azt is írja, hogy bármelyik Kormányablakban, vagy az Ügyfélkapun keresztül ide kattintva be lehet adni a kérelmet a méltányossági nyugdíjemeléshez.

Hogy a méltányossági nyugdíjlehetőségeket alig növelték, ezt már az Országos Nyugdíjas Parlament elnöke, Karácsony Mihály is szóvá tette. Szerinte sincs a kormány tekintettel arra, hogy évek óta az év felénél elfogy a meghatározott keret és így az igénylők alig több mint fele tud csak támogatást kapni. Ami azért is pikáns, mert a Pénzügyminisztérium a kérdésre, hogy a legkisebb ellátáshoz jutó nyugdíjasok kaphatnak-e az év végén egyszeri, 40 ezer forint összegű juttatást azzal válaszolt, hogy hiszen az alacsony nyugdíjjal rendelkező időseknek lehetőségük van egyszeri, méltányossági alapú nyugdíjemelést kérni. Kérni persze lehet, csak kapni ezek szerint nem minden érintett kaphat.

Kapcsolódó
Nyugdíjemelés 2025: nem minden ellátás összege nő jövőre sem a tervezett infláció mértékével
A nyugdíjak és nyugdíjszerű ellátások jövő évi emeléséről szóló rendelettervezet mögé néztünk.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik