Tudomány

Patkányokat tanítottak meg vezetni

Kelly Lambert / University of Richmond
Kelly Lambert / University of Richmond

Patkányokat tanítottak meg vezetni a Richmondi Egyetem kutatói, ezzel pedig számos érdekességre világítottak rá az agy működésével és az érzelmekkel kapcsolatban – írja a The Conversation.

Kelly Lambert és kollégái az első patkányoknak készített autókat még egy műanyag dobozból eszkábálták össze, amelyet egy apró dróttal tudtak vezérelni a rágcsálók. Az állatok meglepően hamar megtanulták irányítani a járművet, a tudósok pedig azt is észrevették, hogy a stimuláló környezetben élő példányok gyorsabban elsajátították ezt a képességet, mint a ketrecekbe zártak.

Az erről szóló tanulmányt még 2020-ban publikálták, a kutatás azonban még most is zajlik. Mára a patkányok házi készítésű járgányok helyett robotikai szakértők tervezte elektromos kisautókban utazhatnak.

Az évek óta folyó kísérletek során a kutatók azt tapasztalták, hogy az állatok nagyon motiváltak, ha vezetésről van szó, ezt mutatja az is, hogy sokszor már azelőtt „nyomják a gázt”, hogy a tudósok le tették volna a járművet a földre.

A szakértők arra is figyelmesek lettek, hogy a rágcsálók az izgatottság jeleit mutatták, amikor tudták, hogy hamarosan vezetni fognak. Lakóhelyeik széléhez rohantak és ugrándozni kezdtek, amikor a kísérleteket folytató tudós belépett a laboratóriumba.

Ez a jelenség arra ösztönözte a kutatókat, hogy elkezdjék az izgatottságot és annak hatásait vizsgálni a patkányoknál. Ehhez rágcsálók két csoportját használták: az egyik csoportnak sokat kellett várakoznia a jutalomra egy feladat teljesítése után, míg a másik tagjai azonnal megkapták a jutalmat.

A vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy akiknek többet kellett várniuk – így hosszabb időn keresztül voltak izgatottak – azok alapvetőbben „optimistábbak” lettek, merészebben vágtak neki a feladatoknak és jobban teljesítettek a kognitív felméréseken. A szakértők szerint mindez az emberek hétköznapjaiba is átültethető lehet, ugyanis a pozitív dolgokra való várakozásból származó izgatottság a mi általános kedélyállapotunkra is jó hatással van.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik