Tech

Hatalmas hegre bukkantak a Google Térképen

Totajla / Getty Images
Totajla / Getty Images

Egy férfi a Google Térképen böngészte a dél-ausztráliai Nullarbor-síkságot, amikor egészen különös, hegszerű mintázatot észlelt – írja az IFLScience. A felfedezés nyomán szakemberek kezdtek vizsgálatba, eredményeiket a közelmúltban tanulmányban mutatták be.

A Google Térkép segítségével az emberek gyakran észlelnek furcsaságokat, és előfordult már, hogy tudományos szempontból is érdekes jelenségeket, formációkat sikerült a platform segítségével megtalálni. A most leírt struktúrát egy barlangász fedezte fel, aki barlangok és karsztok után kutatott, amikor egy Forrest nevű régi vasúti településtől 90 kilométerre kelet-északkeletre felfigyelt a szokatlan formációra.

A mintegy 11 kilométer hosszú és 250 méter széles képződmény úgy nézett ki, mint egy hatalmas sebhely.

Matej Lipar, a Curtin Egyetem munkatársa a régebbi műholdfelvételeket elemezve később megállapította, hogy a képződmény 2022. november 16. és 18. között jelent meg. A szakértő szerint kék, kör alakú minták is feltűntek a heg mellett, ami heves esőzésekre utal.

A további vizsgálatok után a csapat arra jutott, hogy a formációért egy detektálatlanul maradt tornádó volt felelős. A szakértők a helyszínre is kilátogattak, valamint időjárási adatokat is elemeztek.

Az érintett időszakban a térségben egy erős hidegfront vonult át nyugatról keletre, ami trópusi nedvességgel párosult, ideális környezetet teremtve az extrém időjárásnak. Lipar szerint 2022. november 17-én intenzív felhőzet alakult ki, a közeli időjárási állomások jelentős mennyiségű csapadékot regisztráltak.

Tornádókat az Antarktiszt leszámítva már minden kontinensen regisztráltak. Mivel az ilyen események potenciálisan pusztítóak, érdemes nyomon követni őket, a lakott területektől távol eső ausztráliai tornádóról ugyanakkor lemaradtak a kutatók.

A nyomok alapján mindenesetre megállapították, hogy egy kelet felé haladó, az óramutató járásával megegyező irányban örvénylő, a Fujita-skála F2-es vagy akár F3-as kategóriájába sorolható forgószélről volt szó. A tornádó sebessége meghaladhatta a 200 kilométer per órát, és 7–13 percig tarthatott.

A Nullarbor-síkságon eddig mindössze három tornádót dokumentáltak, de a térségben ennél jóval gyakoribbak lehetnek az észrevétlenül maradt események. „A hasonló régiókban a tornádók alaposabb megértése javíthatja az előrejelző képességeket, illetve segítheti a figyelmeztetések időben történő terjesztését, ami végső soron hozzájárulhat a jobb felkészültséghez és kockázatcsökkentési stratégiákhoz” – állapította meg Lipar.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik