Nagyvilág

Szijjártó szerint a szlovák kormány nem akarja korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot

Szijjártó Péter / Facebook
Szijjártó Péter / Facebook

„Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovák kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot” – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a szlovák kollégájával, Juraj Blanárral közös sajtótájékoztatóján azt hangsúlyozta, hogy „a magyar külpolitika szíve közepe a nemzetpolitika, így a Felvidéken élő magyar nemzeti közösség sorsa is rendkívül fontos a kormány számára”.

Emlékeztetett arra, hogy „Szlovákiában törvényalkotási folyamat zajlik az államnyelv védelmében, és ez ügyben minden szinten folyamatos a párbeszéd a két kormány között”.

A szlovák kormány tisztségviselői és a szlovák politika legfelső szintű vezetői egyértelműen elmondták nekünk, hogy semmilyen módon nem céljuk a kisebbségi nyelvhasználati jogok korlátozása

tudatta.

„Mivel a politika egy tapasztalati műfaj, s amióta mi ezzel a szlovák kormánnyal működünk együtt, nem kellett csalódnunk az adott szóban, ezért megnyugvással tölt el minket, hogy a szlovák politika legfelső szintű vezetői egytől egyig világossá tették elkötelezettségüket, hogy a kisebbségi nyelvhasználat terén nem kívánják a jogokat korlátozni” – fűzte hozzá.

Ezt követően a kétoldalú kapcsolatokat sikertörténetnek nevezte, és rámutatott, hogy „Szlovákia mára Magyarország második legfontosabb kereskedelmi partnerévé vált, a kereskedelmi forgalom értéke 15 milliárd euró körül stabilizálódott”. Üdvözölte, hogy „miközben 2010-ben még csak huszonkét határátkelőhely volt a két ország között, ezek száma napjainkra negyvenre nőtt”.

Szijjártó Péter közölte, hogy „Magyarország és Szlovákia a legérzékenyebb területeken nyújt egymásnak biztonságot. Tehát amikor országaink fizikai, energetikai és gazdasági biztonságáról van szó, akkor az együttműködés mindhárom területen nagyobb biztonságot ad mindkettőnknek” – jegyezte meg.

Kiemelte, hogy „a fizikai biztonság tekintetében nemcsak az illegális migrációval szembeni küzdelemről van szó, hanem idén már a magyar és a cseh hadsereg látja el Szlovákia légtérvédelmét is”.

Az energiaellátás területén mind a kőolaj-, mind a földgázvásárlások vonatkozásában közös érdekeink vannak. Világossá tettük, hogy a keletről származó szállításokat nem kívánjuk elvágni, ugyanis (…) akkor mindkét ország energiaellátásának biztonsága akut veszélybe kerülne

figyelmeztetett.

Felidézte, hogy „sok szakértő értelmetlennek tartotta a magyar-szlovák földgáz interkonnektor megépítését, de gyorsan bebizonyosodott az energiahálózatok összekötésének stratégiai jelentősége”. Majd rámutatott, hogy „a paksi beruházásban számos szlovák vállalat vesz részt, és a beruházás későbbi szakaszaiban is fontos szerepük lesz”.

Arra is kitért, hogy „a két kormány újabb megállapodás előkészítésén dolgozik a határt keresztező infrastrukturális kapcsolatok fejlesztéséről. Új hidakat, új utakat és új vasúti összeköttetéseket fogunk építeni a következő időszakban” – jelentette be. A miniszter végül leszögezte, hogy „az amerikai elnökválasztás óta teljesen új politikai valóság született, minden eddiginél jobb remény van arra, hogy a béke visszaköltözzön Közép-Európába”.

„Ez kifejezetten jó hír, főleg azon országok és kormányok számára, amelyek eddig is békepárti politikát folytattak (…) Büszkék vagyunk arra, hogy Szlovákiával közösen voltunk és vagyunk a részesei a globális békepárti többségnek” – mondta.

Vélekedett arról is, hogy „amióta patrióta kormány van hivatalban a Duna mindkét oldalán, azóta biztosított a kölcsönös tiszteletre épített együttműködés lehetősége Magyarország és Szlovákia között, a rendszeres párbeszéd pedig lehetővé teszi a nehéz kérdések megvitatását is”.

Leszögezte, hogy „az együttműködés során a szlovák és a magyar nemzeti érdekeket is figyelembe kívánják venni. Értjük, hogy Európában sokan szurkolnak ezen együttműködés ellen, és értjük azt, hogy Európában és Brüsszelben is sokak érdekével ellentétes az, hogy Magyarország és Szlovákia kormánya tiszteletlen és bizalmon alapuló, kiváló együttműködést tart fenn, de szeretnénk üzenni mindenkinek, aki ezt az együttműködést meg akarja bontani, hogy nem fog sikerülni” – összegzett.

Végül, újságírói kérdésekre válaszolva Szijjártó Péter „szánalmas politikai színjátéknak” nevezte azt, amit az európai baloldal folytat Várhelyi Olivér magyar biztosjelölttel.

„Várhelyi Olivér kiválóan szerepelt a meghallgatásán, kizárólag kicsinyes és színvonaltalan politikai okai vannak annak, hogy az európai baloldal szórakozik a magyar biztosjelölttel. Sajnos nem új ez a jelenség, a Patrióták képviselőcsoportját nagy baloldali összefogással kizárták minden tisztség viselésének lehetőségéből az Európai Parlamentben” – mondta.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik