- A demokrata párti alelnök Kamala Harris és a volt elnök, a republikánus Donald Trump feszült egymásnak az Egyesült Államok elnöki székéért.
- Az éjszaka során Trump sorra húzta be a hagyományosan jobbra szavazó államokat, miközben Harris begyűjtötte a demokrata fellegvárakat. Floridában és Texasban is nagyot nyert Trump: mindkét államban kétszámjegyű lett az előnye. Eközben Harris a várakozásoknak megfelelően hozta New Yorkot és Kaliforniát.
- Azonban Trump idővel egyre magabiztosabb előnyre tett szert a választás sorsát eldöntő hét csatatérállamban, melyek közül előbb Észak-Karolinát, majd Georgiát és végül Pennsylvaniát is megnyerte. Ezzel lényegében nullára csökkent Harris győzelmi esélye magyar idő szerint szerda reggelte – főleg úgy, hogy a még kiadó, négy billegő állam mindegyikében Trump vezet. Így biztossá vált, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok 47. elnöke, és négy év szünet visszatér a Fehér Házba.
- Trump hazai idő szerint fél kilenckor be is jelentette a győzelmét, és sorra gratuláltak neki a világ országainak vezetői.
- Kamala Harris a választás éjszakáján nem nyilatkozott, megszólalt viszont szerda délután Budapesten David Pressman amerikai nagykövet, aki szerencsejáték-betegként hivatkozott a magyar kormányra, amiért fogadást kötött a választások eredményére.
- A vesztes demokrata elnökjelölt végül gratulált Trumpnak, és békés hatalomátadást ígért.
- Habár Trump már harmadszor vette célba a Fehér Házat, most először fordul elő, hogy nemcsak az elektori kollégiumban szerzi meg a többséget, hanem ő kapja a több szavazatot is. Eddig több mint ötmillióval kapott több szavazatot, mint demokrata riválisa, és 2004 óta ő az első republikánus elnökjelölt, aki megszerzi a szavazatok több mint felét.
- Az is eldőlt, hogy a republikánusok a következő két évre átvették az irányítást a szenátus felett, a demokraták legfeljebb a képviselőházzal vigasztalódhatnak, ott szoros verseny alakult ki, de a republikánusok állnak jobban.
- Hogy pontosan hogyan is zajlik az elnökválasztás, egy kisokosban gyűjtöttük össze, amelyet itt olvashatnak, arról pedig hogy hogyan zajlott a kampány vége, itt írtunk.
Kamala Harris: Senki ne essen kétségbe
Óriási taps fogadta Kamala Harrist Washingtonban, a Howard Egyetemen, ahol választási veresége óta először állt a nyilvánosság elé. A Donald Trumppal szemben vereséget szenvedő, januárban leköszönő alelnök jól láthatóan megrendülve azzal kezdte beszédét, hogy tele a szíve hálával, bizalommal és hazaszeretettel.
Nem ezért harcoltunk, nem ezért szavaztunk, de az ígéret fénye mindig égni fog, amíg nem adjuk fel és harcolunk
– mondta Harris, aki megköszönte a családjának és a kampánycsapatának is a munkát és a támogatást. Büszke a versenyre amit és ahogy vívtak, közösséget és koalíciókat építettek – emlte ki.
Tudja és érti, hogy sokan sok mindent éreznek most, de hangsúlyozta, el kell fogadniuk az eredményt. Segíteni fogják Trumpot a hatalomátadásban, és abban, hogy az békés legyen. Azt is mondta, hogy bár a vereséget elismerte, azt a harcot nem hagyja abba, ami a kampányát tüzelte: harc a szabadságért, lehetőségért, méltóságért, harc a jövőért, amelyben Amerikában a nők saját döntéseket hozhatnak a testükről, és nem a kormány dönt helyettük. Azt is mondta, hogy tisztelettel és kedvességgel kell harcolni.
Üzent a fiataloknak is:
oké ha most szomorúak és csalódottak vagytok, de néha a harc időbe telik, és ez nem azt jelenti, hogy nem fogunk nyerni. Soha ne adjátok fel, hogy a világot jobb hellyé tegyétek.
Azt is mondta, hogy senki ne essen kétségbe, ez nem a feladás, hanem annak az ideje, hogy felgyűrjük az ing ujjunkat.
Negyedórás beszéde végén Martin Luther Kingtől idézett: „akkor lehet látni a csillagokat, amikor a legsötétebb van.” Szerinte sokan most úgy érezhetik, hogy sötét korszak elé nézünk, de reméli, hogy ez nem így van. Ha mégis, akkor be kell teríteni Amerika egét több milliárdnyi fényes csillaggal, amik az optimizmus és igazság fényével világítanak.