Tudomány

Pompás kincsekre bukkantak egy ősi, egyiptomi sírban

Tuul & Bruno Morandi / Getty Images
Hatsepszut temploma Luxorban. Ennek közelében találták meg a most felfedezett sírt.
Tuul & Bruno Morandi / Getty Images
Hatsepszut temploma Luxorban. Ennek közelében találták meg a most felfedezett sírt.

Körülbelül 4000 éves sírhelyet találtak egy Luxorban található nekropoliszban – számolt be róla az Arkeonews. A régészek szerint a felfedezés jelentős, ugyanis ez az első, az egyiptomi Középbirodalom korából származó temetkezési hely, amelyet a térségben valaha feltártak.

Az építmény összesen 11 sírt foglalt magába, amelyek közül sok teljesen érintetlennek látszott. Éppen ezért rengeteg értékes leletet, köztük ékszereket, szobrocskákat és tükröket találtak bennük, kiváló állapotban.

A pompás tárgyak között szerepelnek szkarabeuszokat ábrázoló gyűrűk, féldrágakövekből készült nyakláncok és amulettek is. Utóbbiakból sok különböző formájúra bukkantak rá a régészek, némelyek vízilófejeket és sólymokat ábrázolnak, de akadnak olyanok is, amelyek Taweret istennőt, a Bának nevezett, madártestű és emberfejű lelket, illetve Udzsat-szemeket jelenítenek meg.

South Asasif Conservation Project

Az összes közül az egyik legkiemelkedőbb ékszer egy 30 darab ametisztgyöngyből álló nyakék, amelyet egy amazonitból készült Bá-amulett díszít.

A sírban nőket, férfiakat és gyermekeket is eltemettek, a szakértők szerint egy családi temetkezési helyről lehet szó, amelyet generációkon keresztül használtak. A lelőhely felfedezése nemcsak fantasztikus ékszereket, hanem rengeteg információt is szolgáltat arról, milyenek voltak az ókori Középbirodalom temetkezési szokásai.

Kapcsolódó
Rég elveszett sírt találtak Egyiptomban, benne egy múmiával
160 évig senki sem tudta, hol lehet a főpap sírja, most végre megtalálták.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik