Élő Nagyvilág

Ukrajna az egyik legnagyobb dróntámadását kísérelte meg Moszkva ellen a polgármester szerint

SEFA KARACAN / ANADOLU / Anadolu via AFP
SEFA KARACAN / ANADOLU / Anadolu via AFP

Borrell: a kurszki offenzíva súlyos csapás Putyin számára

Súlyos csapásnak nevezte Vlagyimir Putyin orosz elnök háborús narratívájára nézve az ukrán hadsereg kurszki offenzíváját az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikáért felelős főképviselője szerdán.

Az X-en közzétett üzenetében Josep Borrell leszögezte: fel kell oldani a nyugati államok Ukrajnának küldött fegyverszállítmányaival kapcsolatos területi korlátozásokat, szerinte ugyanis e fegyverek orosz területeken történő bevetése erősítené Ukrajna önvédelmi kapacitásait és életeket mentene, valamint előmozdítaná a béketárgyalásokra irányuló törekvéseket is.

A főképviselő elmondta: Dmitro Kuleba ukrán külügyminisztert is biztosította arról, hogy

az EU teljes mértékben támogatja Ukrajna harcát az orosz agresszió ellen.

Kijev korábban már többször sürgette a nyugati államokat, engedélyezzék az ukrán erőknek, hogy a tőlük kapott fegyverekkel orosz területeket támadhasson.

Kapcsolódó
Mit keresnek az ukránok Oroszországban?
A meglepetésszerű támadásnak köszönhetően az ukránok immár két budapestnyi területet tartanak az ellenőrzésük alatt Kurszkban, de ennek a katonai akciónak a mérlegét talán csak hónapok múltán tudjuk megvonni.

(MTI)

Megnyílt az út Ukrajna csatlakozása előtt a Nemzetközi Büntetőbírósághoz

Az ukrán parlament ratifikálta a Római Statútumot, amivel megnyílt az út az ország csatlakozása előtt a Nemzetközi Büntetőbírósághoz (ICC).

Az ICC olyan súlyos nemzetközi bűncselekményeket üldöz, mint a népirtás és az emberiesség elleni bűncselekmények, és jogosult elfogatóparancsot kiadni, amelyet a szervezet 124 tagja köteles végrehajtani.

Az ukrán törvényhozás 450 képviselője közül 281-en szavaztak igennel a Római Statútum ratifikálásáról szóló, Zelenszkij elnök által benyújtott törvénycsomagra.

A Római Statútum elfogadása fontos feltétele volt Ukrajna EU-csatlakozásának.

(Guardian)

Állampolgárságot adna az ukrajnai menekült iskolásoknak az olasz külügyminiszter

Az Olaszországban iskolába járó ukrajnai menekültgyerekeknek javasolt olasz állampolgárságot Antonio Tajani külügyminiszter, a Hajrá Olaszország jobbközép párt vezetője, aki a külföldiek és bevándorlók állampolgárságáról zajló vitáról nyilatkozott a La Repubblica című napilapnak szerdán.

Antonio Tajani elmondta, hogy az utóbbi két évben százhetvenezer ukrán érkezett az országba. Meglátása szerint az ő gyermekeiket lehetne olasz állampolgárságban részesíteni.

Tajani hangsúlyozta, hogy az Olaszországba családjával érkezett vagy ott született bevándorló gyerekek és fiatalok állampolgárságban való részesítése nem képzi részét a kormányprogramnak, és nem számít prioritásnak a Hajrá Olaszország, az Olasz Testvérek és a Liga szövetsége számára. Ettől még minden pártnak lehet elképzelése a kérdésről – tette hozzá Antonio Tajani.

A miniszter azt kizárta, hogy az Olaszországban születetett bevándorló gyerekek automatikusan állampolgárságot kapjanak. Azt sem támogatja, hogy illegális bevándorlóként érkezett családok gyermekei részesüljenek állampolgárságban.

A Hajrá Olaszország politikusa szerint az egyetlen járható út az lehet, ha az olasz oktatási intézményekbe járó külföldi gyerekek állampolgárságban való részesítését mérlegelik (latinul ius scholae). Emlékeztetett, hogy azt még Silvio Berlusconi volt olasz kormányfő vetette fel.

„Ébredjünk fel, a világ megváltozott, Olaszország készen áll a ius scholae-ra!” – jelentette ki Antonio Tajani. Úgy vélte, az számít

jó olasznak, aki hisz Olaszországban, ismeri, megvédi.

Hangsúlyozta, hogy egyre több külföldi származású fiatal szolgál az olasz fegyveres erőknél, vagy jeleskedik a sportéletben.

Antonio Tajani hozzátette: nem tartja elegendőnek az iskolába való beiratkozást, az olasz állampolgárság kérelmezéséhez, a diákoknak végig kell járni a kötelező oktatási ciklust.

Antonio Tajani megjegyezte, hogy a Hajrá Olaszország elképzelései semmilyen módon nem egyeznek a baloldali Demokrata Párt (PD) kezdeményezéseivel. A PD több törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentbe, melyeket a képviselőház őszi újraindulásával akar napirendre tűzni.

A PD képviselőházi frakcióvezető-helyettese, Paolo Ciani elmondta, állampolgárságot adnának azon bevándorló gyerekeknek és fiataloknak, akiknek szülei legalább hét éve folyamatosan Olaszországban élnek tartózkodási engedéllyel. Más esetekben azoknak a migráns gyerekeknek adhatnának állampolgárságot, akik végigjárják az első öt osztályt, vagy ha 12 éves koruk után érkeznek Olaszországba, akkor a hároméves felső tagozatot, esetleg a gimnáziumot, szakközépiskolát.

A jobboldali Olasz Testvérek (FdI) és a Liga elzárkózik minden javaslattól, ami a migránsok állampolgárságára vonatkozik. Tommaso Foti, az FdI képviselőházi frakcióvezetője hétfőn azt mondta, ha a baloldal nagyon akarta a migránsok állampolgárságát, miért nem cselekedett, amikor kormányon volt.

(MTI)

Kijevbe utazik az indiai miniszterelnök

Pénteken Kijevbe utazik Narendra Modi, hogy az Oroszországgal való békekötés lehetőségeiről tárgyaljon Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel – írja a Reurters. Ez lesz az első alkalom, hogy egy indiai kormányfő Ukrajnába utazik azóta, hogy a két ország 30 évvel ezelőtt felvette egymással a diplomáciai kapcsolatot.

Modi július 8-án és 9-én látogatott el Moszkvába, amely miatt az USA és Zelenszkij is kritizálta őt, mert egybeesett a kijevi gyerekkórházra mért orosz csapással. Modi burkoltan megdorgálta azzal Vlagyimir Putyint, hogy elítélte az ártatlan gyerekek meggyilkolását.

Medvegyev: A kurszki betörés miatt addig nem tárgyalunk Ukrajnával, amíg teljesen le nem győzzük

Ukrajna behatolása az oroszországi Kurszki területre azt jelenti, hogy addig nem lesznek tárgyalások Moszkva és Kijev között, amíg Ukrajna teljes vereséget nem szenved – jelentette ki szerdán Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács helyettes vezetője.

A politikus hozzátette: „A senki által ki nem nevezett közvetítők csodálatos békéről szóló üres fecsegésének most vége. (…) Nem lesz több tárgyalás, amíg az ellenség teljes legyőzése meg nem történik.”

(Guardian)

Az egyik legnagyobb dróntámadás indult Moszkva ellen, de a polgármester szerint nem sikerült

Ukrajna szerdán minden idők egyik legnagyobb dróntámadását indította Moszkva ellen – közölte Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester hozzátéve, hogy a légvédelem a főváros felé repülő legalább tíz drónt semmisített meg. A városvezető szerint a drónok egy részét már Podolszk felett semlegesítették. Ez a Moszkva vonzáskörzetébe tartozó város mindössze 38 kilométerre fekszik a Kremltől.

A védelmi minisztérium légvédelmi rendszerei továbbra is visszaverik az ellenséges UAV-támadásokat – ismertette Szobjanyin a Telegram üzenetküldő platformon közzétette üzenetében helyi idő szerint 4 óra 43 perckor. Moszkva polgármestere úgy fogalmazott:

Ez az eddigi egyik legnagyobb próbálkozás, hogy drónok segítségével támadják meg Moszkvát. Továbbra is figyelemmel kísérjük a helyzetet.

Elmondása szerint az előzetes információk alapján a támadások sérülést, kárt nem okoztak.

Az utóbbi hónapokban Ukrajna mind többször indított támadást egy-két drónnal Moszkva ellen, ezek azonban jelentős károkat nem okoztak. A szerdai támadás valamivel nagyobbnak tűnik, mint az a tavaly májusi, amikor legalább nyolc drónt semmisítettek meg a főváros felett. Arról az offenzíváról Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy nyilatkozott, hogy Kijev megpróbált ráijeszteni Oroszországra, illetve provokációnak minősítette az ukrán katonai műveletet.

Az oroszok az ellenük indított támadások valódi nagyságát általában a nyilvánosságban nem ismertetik, hanem csak azokról a drónokról szoktak beszámolni, amelyeket a légvédelemnek sikerült megsemmisítenie. Ami a támadások okozta károk mértékét illeti, ezek nyilvános ismertetésében sem Oroszország, sem Ukrajna nem jeleskedik, leszámítva, ha lakóházak vagy polgári létesítmények rongálódnak meg, illetve polgári áldozatok vannak.

Olvasói sztorik