Tudomány

Így segíti a tudomány az olimpikonok felkészülését

gorodenkoff / Getty Images
gorodenkoff / Getty Images

Az optimális agyműködés sportágaktól függetlenül az egyik alapja a sportsikerek elérésének, ami így az olimpia idején különösen fontos. Ennek érdekében számos technikát használhatnak a felkészülés során: van aki a modern edzési módszerekben, vagy az optimalizált táplálkozásból, de olyanok is vannak, akik a tudományra hagyatkoznak, írja a Science Alert.

Az egyik leggyakrabban alkalmazott megoldás a neurofeedback technológia, amelynek alapja az EEG, vagyis az elektroenkefalográfia. Ez a technika abból áll, hogy kis érzékelőket helyeznek a fejbőrre, hogy valós időben rögzítsék és megjelenítsék az agyhullámokat.

A cél az, hogy segítsenek a sportolóknak felismerni és előállítani azokat az agyhullám-mintázatokat, amelyek fokozzák a fókuszt, a relaxációt, vagy személyre szabottan érhetik el a számukra optimális agyi állapotot.

A módszert számos sportágban használják aktívan, de csakúgy mint a köpölyözés esetében, felmerül a kérdés, hogy kutatások mentén is igazolható-e a technika hasznossága.

Tényleg működik?

A Bangori Egyetem Pszichológiai Intézetében évek óta tanulmányozzák a neurofeedback hatásait több sportágban. Egy 2015-ös tanulmány például azt találta, hogy 12 amatőr golfozó 21 százalékkal tudta javítani célzási pontosságát három egyórás neurofeedback edzés után.

Egy hasonlóan megtervezett, 2023-as kísérlet arra mutatott rá, hogy hat darab 30 perces neurofeedback edzés mind a 14 résztvevő biatlonosnak segített abban, hogy szabályozni tudják agyhullámaikat, és növeljék fókuszukat a döntőben.

Bár ez meggyőzően hangzik, mindkét tanulmány esetében hasonló javulást mutattak a kontrollcsoport tajgainál is, akik neurofeedback nélkül gyakorolták a sportokat. Bár születtek ennél pozitívabb kicsengésű kutatások is, egyelőre nincs egyértelmű tudományos elismertsége a technikának.

Kapcsolódó
Mik ezek a furcsa foltok a sportolókon az olimpián?
Régóta látni már pirosas-feketés köröket a sportolókon. Mutatjuk, mit jelentenek.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik