Noha a szélsőjobb támogatottsága vélhetően növekedni fog, az Európa-barát pártok még mindig a mandátumok 63%-ára számíthatnak – derül ki az Ipsos által az Euronews megbízásából készített kutatásból. A csaknem 26 ezer ember megkérdezésével készült felmérés szerint az Európai Parlament alapvető erőviszonyai várhatóan nem változnak, a centristák ismét megszerezhetik az EU-s vezetők megerősítéséhez, a jogszabályok elfogadásához szükséges többséget.
Noha még sok a bizonytalanság, az Ipsos kutatása szerint a radikális szélsőjobboldali Identitás és Demokrácia, illetve az euroszkeptikus Európai Konzervatívok és Reformerek pártcsaládjának erősődése sem rendíti meg az EU két meghatározó pártszövetségét. Marad a legerősebb az Európai Néppárt. Mögötte második lesz a Szocialisták és Demokratá, harmadik pedig a liberális Renew Europe.
Ez biztató lehet az Európai Bizottság élén újrázásra készülő Ursula von der Leyen számára, ám Fabian Zuleeg, az Európai Politikai Központ vezérigazgatója az Euronewsnak azt mondta, a gyakorlatban sem a pártok, sem az országok nem mindig következetesek ahhoz, ami alapján megszerezték szavazóikat. Az európai populizmust kutató Cas Mudde professzor úgy vélte, a szélsőjobb megerősödése után csökken majd integráció támogatása, de
a legtöbb szélsőjobboldali párt ma inkább átalakulást akar, mint kilépni az EU-ból.
Az Ipsos előrejelzése szerint idén érdemes lesz külön figyelni a független képviselőkre. (Ők 19-en lesznek többen). Azt írták, Magyarországon a választás várható győztese a Fidesz-KDNP, ami a jelenlegi helyzetben azt jelenti, hogy a Fidesz a függetleneket erősíti majd, míg a KDNP-é az Európai Néppártot, amelyet Orbán Viktor az Európai Konzervatívok és Reformerek pártcsaládjára cserélne, de csak az EP-választások után.