Babenberg Frigyes osztrák és stájer herceg hamar kiérdemelte a harcias jelzőt, ugyanis 1230-as trónra lépése után magyar és cseh szomszédjával, valamint II. Frigyes német-római császárral is sikerült összevesznie. Utóbbi két uralkodóval rendeződött a viszonya, de a magyarokkal nem. A tatárok pusztítását kihasználva Frigyes 1241-ben elfogta a Bécsbe menekülő IV. Béla magyar királyt, hogy hűbéri esküt és több vármegyét csikarjon ki tőle – írja a Rubicon.hu.
Béla még 1242-ben visszaszerezte a zsarolással elhódított vármegyéket, majd békére kényszerítette szomszédját. Eközben ismét megromlott Frigyes viszony a csehekkel, helyzete az 1240-es évek közepére kritikussá vált, amikor a revansra vágyó IV. Béla szövetségre lépett Csehországgal. A magyar uralkodó 1246 tavaszára hadjáratot tervezett Ausztria ellen, I. Vencel azonban a megbeszéltnél jóval korábban, már januárban megtámadta Frigyest és a Thaya folyónál súlyos vereséget szenvedett. Béla magára maradt, riválisa pedig igyekezett megelőzni őt, ezért 1246 tavaszán portyát vezetett Sopron és Pozsony környékén, ám Rátholt Lóránt ispán megfutamította csapatait.
![Halálos bosszút állt a magyar király 1](https://s.24.hu/app/uploads/2023/06/bela_iv_chronica_hungarorum-4.jpg)
Ilyen előzmények után indult meg IV. Béla serege Ausztria ellen, melyet – a király alvezéreként – a fent említett soproni ispán, Alpra kun vezér és Rosztiszláv halicsi fejedelem irányított. A jelentős nomád és orosz segédcsapatokkal kiegészített magyar had 1246. június 15-én érte el a Lajta határfolyót, ám az átkelés során váratlanul szemben találta magát Liechtenstein Henrik csapataival. Béla végül alulmaradt a harctéren, de az osztrák herceg életét vesztette. A Képes krónika így ír:
a magyar nemzet csatában megölte Újhelynél Frigyes osztrák herceget, a harcias férfiút; az állkapcsán szúrták át.
Harcias Frigyes halálának körülményei tisztázatlanok: egyesek később azt állították, hogy a Babenberg uralkodót hátulról szúrták le, míg mások úgy vélték, hogy a zűrzavarban magyar lovasok gyűrűjébe keveredett. A teljes igazságot nem ismerjük, annyi azonban bizonyos, hogy a német támadás Frigyes eleste után sem omlott össze. A herceg katonái megfutamították a könnyebb fegyverzetű magyarokat, és csak a győzelem kivívása után értesültek vezérük haláláról, akit a heiligenkreuzi apátságban helyeztek végső nyugalomra.