Hétfő óta csalók küldenek e-maileket a Magyar Élelmiszerbank Egyesület nevében azzal a céllal, hogy pénzhez jussanak a gyanútlan címzettektől – közölte az egyesület kedden.
Az üzenetekben kedvezményes áron ajánlanak fel tartós élelmiszereket az Egyesület készleteiből, és a rendelés után visszaigazolást és díjbekérőt is küldenek. Az átverési kísérletet különösen hihetővé teszi, hogy az e-mailekben az Élelmiszerbank több hivatalos adata és a logója is szerepel, pedig a valóságban az Egyesület nem foglalkozik élelmiszerek kereskedelmével.
Éppen ezért a jótékonysági szervezet mindenkitől azt kéri, kiemelt óvatossággal járjon el a gyanús üzenetekkel: ne válaszoljon rájuk, ne nyissa meg a csatolmányokat, ne kattintson linkekre, és legfőképpen senki ne utaljon pénzt a bennük szereplő számlaszámra.
A közlemény szerint a Magyar Élelmiszerbank Egyesület nevében ajánlanak fel tartósélelmiszer-készleteket nagy kedvezménnyel és rövid határidővel megvásárlásra. Hozzáteszik: „Aki egy kicsit is ismeri az Élelmiszerbank munkáját, az tudhatja, hogy az Egyesület nem kereskedelmi szervezet, missziójuk valójában lejáratközeli termékek összegyűjtése és ingyenes továbbítása nélkülözők felé. Az Élelmiszerbank az elmúlt 18 évben már 100 millió kiló mentett élelmiszert osztott ki rászorulók között – minden esetben teljesen ingyenesen. És ezután is így fog eljárni.”
Mivel nem az Élelmiszerbank küldte ezeket a leveleket, így arról sincs információja, hogy pontosan kik és hányan kaphatták meg azokat. A csalók a partnereknek és ismeretlen címzetteknek egyaránt küldhettek adathalász leveleket – hívták fel a figyelmet, megjegyezve, hogy az Élelmiszerbank rendszereit nem érte támadás. Ezzel egyidőben az Élelmiszerbank megtette a szükséges jogi lépéseket és ismeretlen tettes ellen büntetőeljárást kezdeményezett.
Az Élelmiszerbank a következőkre hívta fel a figyelmet:
- Senki ne válaszoljon az adathalász e-mailekre, ne nyissa meg mellékleteiket és legfőképpen ne utaljon pénzt a bennük szereplő számlaszámra!
- Legyen mindenki körültekintő a jövőbeli üzenetekkel is! Mindig vegye alaposan szemügyre a küldő e-mail-címét. Gyanús lehet, ha az üzenet feladójának címe eltér az Élelmiszerbank hivatalos e-mail címétől! A csalók által küldött üzenetek ezesetben például „@mail.com” végződésű címekről érkeztek.
- Figyelmeztető lehet, az üzenetben alkalmazott megszólítás szokatlansága: a megszokottól eltérő, túlzottan általános, illetve nem szerepel benne a címzett neve (például: „Tisztelt Cím”)
- Ellenőrizze mindenki a levél tárgyát és tartalmát! Legyen gyanús, ha a levél tartalma sürgető, rövid határidővel kér egy bizonyos cselekvést („azonnal olvasd el”, „ez egy fontos üzenet” stb.)
Arra arra kérik azokat, akik következő időszakban találkoznak a szóban forgó e-maillel vagy bármilyen hasonlóan gyanús üzenettel, esetleg bizonytalanok egy Élelmiszerbanktól érkező email kapcsán küldjék el azt az elelmiszerbank@elelmiszerbank.hu címre vagy jelezzék a +36 30 486 0940 telefonszámon.