Emberekre támadó varjakra figyelmezteti a lakosságot a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). Közleményükből kiderül, a varjúfélék, különösen a dolmányos varjak ellenségesen léphetnek fel az emberekkel szemben, ilyenkor a fészket elhagyó, de még ügyetlen és gyakran nem teljesen röpképes, talajra kerülő fiókáikat védelmezik. Az ilyen madártámadások az április végétől induló, és akár június közepéig tartó fiókareptetésekor jellemzőek.
Mit tegyünk ha madár támad ránk?
Ha hasonló szituációba kerülünk, nem kell megijedni, Európában ugyanis alig él olyan madár, amely támadásával közvetlen sérülést okozhat. Gondot inkább a járulékos balesetveszély jelent, amikor a megijedő, menekülő ember elbotlik, esetleg kiszalad az úttestre.
Rámenősebb madarak esetén nyugodtan használjuk védekezésre a kezünk ügyében lévő szatyrot, kézitáskát, könnyű hátizsákot, kabátot, esernyőt, kalapot, és így hátráljunk el.Ha elég bátrak vagyunk, sokat segíthetünk a kevésbé hősies embertársainkon azzal, ha a rossz helyre tévedt (középület bejáratánál vagy a járda mellett a földön üldögélő) varjúfiókát bokros, fás területre visszük.
Óvakodjunk a hattyúktól!
Magyarországon leginkább a kis, szürke tollú fiókáival úszó bütyköshattyúpártól kell tartanunk, mert ha csónakkal vagy úszás közben óvatlanul megközelítjük a családot, a hattyúszülők a szárnyukkal és a csőrükkel fájdalmasan ütve támadhatnak. Ez a fürdőző gyerekek és a gyengébb fizikumú felnőttek számára komoly kockázatot jelenthet, ezért a fiókáit vezetgető hattyúkat kerüljük el.