Orbán Viktor miniszterelnök az orosz-ukrán háborúról, a szankciókról és az inflációról is beszélt a közrádióban
Az interjú legfontosabb kijelentései:
- A miniszterelnök elmondta, hogy a háború kitörése óta a munkája nagy részét az teszi ki, hogy figyeli a többi uniós ország reakciót. Szerinte voltak, akik felmérték a helyzetet, és az elejétől bátran, büszkén álltak bele a háborúba. Ilyen országnak tartja az Egyesült Államokat, azonban az uniós tagállamok többsége – kiváltképp Németország – sodródó ország a háború kérdésében.
- A háborúpárti álláspont miatt kezd megkérdőjeleződni az unió értelme, melytől a kormányfő szerint az emberek két dolgot várnak. Az első, hogy legyen tartós béke, a másik, hogy az elért jólét szintje növekedjen. Ezzel szemben a szankciók és a háború tönkreteszik az európai gazdaságot.
- A közös uniós lőszerbeszerzés magyar szempontból azt jelenti, hogy a hadseregünket olcsóbban és gyorsabban tudja ellátni.
- A világháború reális veszélynek tartja. Orbán szerint közel vagyunk ahhoz, hogy Európa békefenntartó csapatokat küldjön Ukrajnába.
- A miniszterelnök úgy látja, hogy a magyar álláspont a világ többséghez, a globális többséghez tartozik, de Európában kisebbségben van. A Nyugat egy morális pozíciót vett fel az ukrajnai háború kérdésében, de a világ többi részének a nézőpontja is igazolható, akik szeretnék elkerülni az eszkalációt. Hozzáteszi: Európában is egyre hangosabb a békepárti tábor, de a vezetőkhöz egyelőre ezek a hangok nem érnek el.
- Orbán szerint első sorban nem az a fontos, hogy milyen békeszerződést kell kötni, hanem az, hogy tűzszünet legyen: azt kell elérni, hogy ne halljon meg több ember, majd utána ki lehet gondolni a rendezéshez vezető béke kereteit.
- A magyar parlament ma határozatot fogad el, amelyben kitart a béke álláspontja mellett. Azonban Orbán szerint a baloldal nem támogatja a javaslatot, amivel elszalasztják a lehetőséget, hogy a háborúpárti pozícióból átálljanak a béketáborba.
- Megismétli: a magyar kormány célja 2023-ra, hogy az év végén az infláció egy számjegyű legyen. Orbán szerint az első pozitív fejlemények már érzékelhetők, ugyanis egy antiinflációs verseny alakult ki. Ez azt jelenti, hogy a kereskedők és az élelmiszerláncok versenyeznek abban, hogy ki tud olcsóbb árat ajánlani.
- Az árstopokról elmondta: intellektuális kihívásnak tartja a kivezetésüket. Ez egy mesterséges beavatkozás, amely ellátási zavarokat okoz, ezért ha csökkenésnek indulnak az élelmiszerárak, akkor ezeket ki kell vezetni. Hozzátette: Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter dolgozik ezen.