El kell menni ügyelni, de lehetőség szerint ne írja alá az ügyeleti szerződést a háziorvos – hangzott a tanács a MOK elnökétől azok után, hogy kiderült: az új ügyeleti rendszert szervező mentőszolgálattal szerződést nem kötő háziorvosok komoly büntetésre számíthatnak.
Kincses Gyula egy szerdai, alapvetően az orvosok számára meghirdetett, de nyilvános online tájékoztatón arra kérte az alapellátókat, hogy a MOK segítségével szerveződjenek pertársaságokba és támadják meg a kényszerítést.
Csakhogy az nem világos, hogy azok, akik nem kötnek szerződést az Országos Mentőszolgálattal, de ügyelni szeretnének, ügyelhetnek-e az új rendszerben, ami eddig három megyében, Hajdú-Biharban, Győr-Mosonban és Szabolcs-Szatmár-Beregben működik.
Álmos Péter MOK-alelnök azt a tájékoztatást adta, hogy Győr-Mosonban alá kell írni az ügyelet vezetőjével a mentőállomáson azt, hogy az ügyelethez hozzájárul, de kaptak olyan információt is, hogy szerződés nélkül be sem engedhetik az orvost. Most viszont járási határozat van erről: mindenképpen meg kell jelenni, a szerződést viszont nem kötelező aláírni.
Kincses Gyula arra hívta fel a figyelmet, hogy ellentmondásokat a jogszabályok, alkalmazásuk nem konzekvens. “ Az egyik oldalról le van írva, hogy a háziorvos köteles az ügyeletben részt venni, de nincs meghatározva, hogy hogyan kell szerződést kötni ehhez, egyáltalán köteles-e szerződést kötni.”
A hivatkozott jogszabályban az áll, hogy ügyeleti ellátást vagy személyes közreműködőként, vagy a szolgálati jogviszony keretében lehet végezni. Ehelyett Győrben például a kórházzal kötöttek feladatellátási szerződést, ami intézményként se nem személyes közreműködő, se nem munkavállaló – mutatott rá a kreatív jogértelmezésre a MOK elnöke.
Az is jogszabályban van meghatározva, hogy az első ügyeleti nap előtt 15 nappal el kell készülniük a beosztásoknak, de Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében ilyen nem készült – mutatott rá Álmos Péter egy újabb anomáliára.
Kincses Gyula és Álmos Péter szerint is ezeket a szabályozási kérdéseket bírósági eljárásban lehet majd megvitatni.
Az már most látszik, hogy a háziorvosok többsége továbbra sem hajlandó aláírni az új ügyeleti szerződést. A mentőszolgálat adatai szerint Hajdú-Biharban 66-an, Győr-Moson-Sopronban 62-en, Szabolcsban 45-en írták alá az új szerződést, ami az OMSZ szerint nagyjából egyharmados arányt jelent, ám a 444 szerint a 2021-es orvoslétszám alapján Szabolcsban a 20 százalékot sem éri el. A gyermekorvosoknál Hajdú-Biharban nagyjából 40, Győr-Moson-Sopronban 30, Szabolcsban 20 százalék körül van az aláírók aránya.