Professzorok Batthyány Köre is fokozza a nyomást
A Fidesz nemzetstratégiai programját a Szent István Tervet készítő szervezet, a Professzorok Batthyány Köre Elnöksége arra szólította fel az MDF-et, hogy fogadják el a Fidesz tárgyalási ajánlatát az együttes parlamenti többséget megcélzó összefogásról és a közös kormányzásra való felkészülésről. A polgári értelmiségieket tömörítő szervezet szerint az első választási forduló eredménye csak akkor teheti lehetővé a jelenlegi kormánykoalíció leváltását, ha az MDF őszintén kormányváltást akar. Az elnökség úgy véli, hogy a párt erre kapott felhatalmazást választóitól. Ha az MDF vezetői nem hajlandók a megegyezésre, akkor az értelmiségiek közvetlenül a választókhoz fordulnak.
A FigyelőNethez eljutott levélben az MDF első embere válaszában részletezi a tárgyalás kiindulópontjait, amelyre
A feltételek közül az MDF az államháztartás egyensúlyba hozását említi. Dávid Ibolya szerint először is rendet kell tenni a költségvetésben, mert a költségvetés hiánya, az államadósság mérete veszélyezteti a gazdaság, az ország stabilitását. A Fidesz közel 3500 milliárd forintnyi felelőtlen ígérete még tovább súlyosbítja a helyzetet. Ezért ezeket az ígéreteket vissza kell vonni a nyilvánosság előtt.
Nem lehet tb-járulékot csökkenteni
A konzervatív, jobboldali politika célja a magyar kis- és középvállalkozások megerősítése. A tb-járulék azonnali, 10 százalékpontos csökkentése és a minimálbér 100 ezer forintra emelése csődbe juttatná a magyar vállalkozásokat, százezer embert tenne munkanélkülivé, és válságba sodorná a költségvetést. A pártelnök kéri, hogy ezeket az ígéreteit Orbán Viktor vonja vissza.
Nem lehet visszaállamosítani
A magántulajdon szentsége és a szerződések tisztelete az európai konzervatív politika alapja. Ezért elvárják, hogy a kampányban használt visszaállamosításra vonatkozó kijelentéseit a Fidesz elnöke vonja vissza.
Ne használjanak tőke- és idegenellenes kijelentéseket!
A levél szerint az Európai Unió iránt elkötelezett konzervatív, jobboldali párt nem alkalmaz tőke- és idegenellenes kijelentéseket, nem riaszthatja el a külföldi befektetőket, akik magyar munkavállalók százezreinek adnak munkát, megélhetést.
Privatizáció kell az egészségügyben
A magyar egészségügyben véget kell vetni a hálapénz rendszerének. Az MDF elnökasszonya felhívja a figyelmet, hogy az ő kormányuk volt az, amely privatizálta a háziorvosi praxist és a szakellátást. A privatizáció sikeres volt, és senkinek sem kell fizetni az ellátásért. Az egészségügyben helye van a privatizációnak, a tőkebevonásnak, de ésszel és szigorú garanciák mellett. Kérem, hogy bírálja felül korábbi elutasító álláspontját.
Szülessen meg a Tiszta Kezek Hivatala
Magyarországon a korrupció évente legalább 100 milliárd forint kárt okoz. Emiatt szükséges a Tiszta Kezek Hivatalának felállítása. Kéri, fogadja el a Magyar Demokrata Fórum korrupcióellenes programját.
Mondjanak nemet a szélsőségeseknek!
Jobboldali, konzervatív politikus elvből elutasít minden együttműködést a szélsőséges politikai erőkkel, jöjjenek azok balról vagy jobbról. Ezért vállalja, hogy megszakít minden együttműködést a Munkáspárttal, illetve a MIÉP-Jobbikkal.
Kérjen elnézést a megfenyegetett plébánostól!
A politikus arra is felszólítja Orbán Viktort, hogy pártja nevében kérjen elnézést attól a plébánostól, akit az MDF szerint a kampányban a Fidesz országgyűlési képviselője megfenyegetett.
Valódi jobboldali politika kell
A kisebbik ellenzéki párt elnöke végül leszögezi, hogy a Fidesz nem az MDF miatt veszítette el a választások első fordulóját, hanem a saját politikája miatt. Egy többlépcsős tárgyalást pedig csak abban az esetben ajánl fel, ha a Fidesz és Orbán Viktor „valódi jobboldali, konzervatív politikát vállal fel”, ha a nyilvánosság előtt elfogadja a fenti kiinduló feltételeinket.
Az MDF-en múlik minden
Az MDF első fordulós sikere után a jobboldali párt 12 év után önállóan, a választók felhatalmazásából került be a parlamentbe. Az eredménnyel Dávid Ibolya komoly döntési pozícióba került. A választási matematika szerint ugyanis a jobboldalnak nincs esélye a győzelemre az MDF nélkül. Kérdés tehát, az MDF elnöke kitart-e álláspontja mellett, hogy ellenzékben képviseli a két nagy pártot elutasító szavazóit, vagy egy esetleges kormányzati (akár miniszterelnöki) pozícióért belemegy egy újabb választási szövetségbe a Fidesszel.