A Vision Consulting is hasonlóan számolt
A Vision Consulting elemzése szerint az egyik legvalószínűbb forgatókönyv a második fordulóra, hogy az MSZP és az SZDSZ megszerzi a 110 egyéni választókerület többségét (de legalább közel a felét), s ezzel a két párt abszolút többséget szerez az országgyűlésben. Erre akkor van a legtöbb esély, ha az MDF nem lépteti vissza összesen negyven, harmadik helyen végzett jelöltjeit. A másik, szintén valószínűsíthető változat szerint az MDF képviselői dönthetik el, milyen kormány alakul. Ez a helyzet akkor alakulhat ki, ha a Fidesz körülbelül 10-15 mandátummal többet nyer, mint az MSZP-SZDSZ. Ekkor sem a Fidesznek, sem a jelenlegi koalíciónak nincs abszolút többsége. A két politikai oldal közül egyik sem tud az MDF „tizenvalahány” mandátuma nélkül kormányt alakítani. Az elemzők nagyon valószínűtlennek tartják ugyanakkor, hogy a Fidesz a fennmaradó választókerületek több mint kétharmadát megnyeri a második fordulóban. Ekkor a Fidesz egyedül alakíthatna kormányt. Ugyanilyen valószínűtlennek tartják azt is, hogy az MSZP a második fordulóban „tarol”. Ha mégis így történne, akkor „egypárti” szocialista kormány alakulhatna.
A koalíció visszaléptet
Amennyiben szavazóik betartják az MSZP és az SZDSZ megállapodását, vagyis abban a 110 körzetben, ahol második fordulóra kerül sor, az állva maradt koalíciós jelöltre voksolnak, és a választási részvétel hasonló lesz a vasárnap tapasztalthoz, úgy a FigyelőNet számításaik szerint nincs esély arra, hogy a Fidesz megfordítsa a választás első fordulójának eredményét.
Ha a kölcsönös visszalépéseknek megfelelően voksolnak a szavazók, úgy 55 mandátumra számíthat az MSZP és az SZDSZ. A koalíció Budapesten tarol, mindössze két választókörzetben várható biztos fideszes győzelem (Nagy Gábor Tamás, Pokorni Zoltán), míg két kerületben lényegében az MDF szavazói dönthetik el, hogy kit delegálnak a parlamentbe; a többi 16 mandátum nagy valószínűséggel a koalícióé. Heves, Jász-Nagykun és Komárom megye ingadozó választókerületeinek többsége is valószínűleg koalíciós politikust delegál az Országgyűlésbe.
Budai Bernadett politológus szerint nem lehet automatikusan összeadni az első fordulóban az MSZP-re és az SZDSZ-re leadott szavazatokat a visszaléptetett kerületekben, de ahol így nagy a különbség a koalíciós jelöltnek, ott valószínűleg sikeres lesz a visszaléptetés taktikája. „A visszaléptetés teljesen racionális volt, ezt is várhattuk. Egyedül az V. kerület lepett meg, ahol a több szavazatot begyűjtő Steiner Pált feláldozták Pető Ivánért” – mondta Budai Bernadett a FigyelőNetnek.
29 mandátumról az MDF szavazói döntenek
Ha a Fidesz jelöltjei nem kapnak sehonnan többlettámogatást, úgy a párt a még eldöntetlen 110 mandátumból mindössze 26-ra számíthat biztosan.
A maradék 29 választókerület eredménye ígérkezik a legérdekesebbnek: ezekben az első fordulóban kialakult erőviszonyokat alapvetően befolyásolhatja, hogy az akkor az MDF-re voksolók elmennek-e szavazni, és ha igen, kit támogatnak. Ha elmennek és ismét az MDF-re voksolnak (a párt hétfőn közölte: nem léptet vissza senkit), úgy a körzetek döntő többségében (számításaink szerint 19-ben) a Fidesz szerezhet mandátumot. Amennyiben elmennek szavazni és az esélyesebb jobboldali jelöltre szavaznak, úgy mind a 29 képviselői hely a Fideszé lehet, viszont ha a baloldalra szavaznak, elvileg akár az összes helyen nyerhet a koalíció jelöltje.
Az MDF nélkül nem fordíthat a Fidesz
Emlékeztetőül: Orbán Viktor 75 mandátum megszerzését tűzte ki célul pártja számára – ennyi győzelemmel a Fidesz egyedül alakíthatna kormányt. A fenti számítások szerint viszont az MDF visszalépésével is csak 55 mandátumhoz juthat a Fidesz, az MDF-fel való megegyezés nélkül viszont esélye sincs az eredmény megfordítására.
Számításunkból kiderül, hogy a Fidesznek akkor van érdemi esélye az eredmény megváltoztatásra, ha – csakúgy, mint négy évvel ezelőtt – ismét jelentősen növelni tudja a részvételi arányt a választások második fordulójában, mert új szavazók bevonásával a biztos szocialistának tartott körzetek eredménye is megfordulhat.