Tovább csökkent a halálbüntetést támogatók száma az Egyesült Államokban. Ezzel párhuzamosan az idén hajtották végre a legkevesebb halálbüntetést az elmúlt három évtizedben, ez alól csak a koronavírus-világjárvány időszaka volt kivétel – idézi az amerikai Halálbüntetési Információs Központ éves jelentését az MTI.
Az idén tervezett húsz kivégzésből hét esetben „látható problémák” adódtak a halálbüntetés végrehajtásakor. Az egyik büntetés-végrehajtási intézetben például három órán tartó küszködés után tudták csak beadni a halálos méreginjekciót egy alabamai férfinak, mert nem találták a vénáját – olvasható a központ éves jelentésében.
Alabamában idén emellett két alkalommal is felfüggesztették a halálos injekciók beadását, mert nem találták az elítéltek vénáját. Kay Ivey, az állam republikánus kormányzója átfogó ellenőrzést rendelt el a halálbüntetések végrehajtásával kapcsolatban. Arizonában hasonló okok miatt három alkalommal hiúsult meg a halálos ítélet végrehajtása. Tennesseeben, Idahóban és Dél-Karolinában azért kellett félbeszakítani halálbüntetés végrehajtását, mert a kivégzést felügyelő hatóságok hiányosságokat tártak fel az előkészületekben – áll az éves jelentésben. Áprilisban Tenneseeben egy órával az ítélet végrehajtása előtt kellett leállítani az egyik kivégzést.
Dél-Karolinában várhatóan jövő hónapban dönt az állam legfelsőbb bírósága a halálbüntetések végrehajtásáról szóló törvényes eszközökről, miután egy szeptemberi ítéletben alkotmányellenesnek minősítették a villamosszék használatát és a frissen kialakított lőosztagok bevetését.
Az elmúlt három évtizedben 2022-ben hajtották végre a legkevesebb halálbüntetést, 18-at, és idén szabták ki a legkevesebb, 22 halálbüntetést is. A koronavírus-járvány idején a legtöbb állami büntetés-végrehajtási intézetben felfüggesztették, elhalasztották, vagy lelassították a kivégzések végrehajtását.
Az elmúlt tíz évben 37 tagállamban függesztették fel a halálbüntetések végrehajtását, vagy törölték el a halálbüntetést. Az idei évi kivégzések csaknem felére Texas és Oklahoma államban került sor. Texasban 2000-ben 40 ítéletet hajtottak végre.
Ezzel szemben Oregon állam demokrata kormányzója, Kate Brown 17 halálra ítélt rab esetében módosította a halálbüntetést életfogytig tartó börtönbüntetésre, és elrendelte a halálkamra szétszerelését. Oregonban utoljára 1997-ben hajtottak végre halálbüntetést.
A halálbüntetések végrehajtásával kapcsolatosan megosztott az amerikai társadalom. Amíg 1994-ben a válaszadók 80 százaléka támogatta a halálbüntetést, 2022-ben az ő arányuk 55 százalékra csökkent. A legkevesebben 2021-ben támogatták a halálbüntetést. Akkor a megkérdezettek 54 százaléka értett egyet velük. Eközben egy másik közvélemény-kutatás ennél alacsonyabb lakossági támogatottságról számolt be. A Rasmussen Reports szerint a válaszadók 46 százaléka mutatott egyetértést a halálbüntetések kiszabásával és végrehajtásával. (MTI)
Kiemelt kép: Kivégzés helyszínéül szolgáló helyiség belseje a Nevada állambeli Ely város állami börtönében 2016. november 16-án. MTI/AP