Egy félresikerült hajbeültetés vezetett egy indiai férfi halálához – hívta fel a figyelmet az áldozat édesanyja.
A 30 éves Athar Rasheed vezető beosztásban dolgozott az egyik indiai televíziónál az ország fővárosában, Új-Delhiben, de ritkuló hajkoronája miatt öntértékelési gondjai voltak, ezért a hajbeültetés mellett döntött.
Viszont nem akart olyan sokat fizetni a beavatkozásért, mint amennyibe az egy rendes plasztikai sebésznél kerül – ahol akár több mint kétmillió forintnak megfelelő összeget is elkérhetnek egy ilyen kezelésért. Inkább elfogadta egy olyan „szakember” ajánlatát, aki ennek töredéket, a brit Daily Mirror indiai médiumokon alapuló beszámolója szerint 100-150 fontnak – azaz nagyjából 48-73 ezer forintnak – megfelelő összeget kért tőle.
A műtét azonban tragikusan végződött, Rasheed vérmérgezést kapott, ami lassú és fájdalmas halált hozott számára. A beavatkozást követően a komplikációk miatt először a férfi veséi álltak le. Majd több más szerve is felmondta a szolgálatot, illetve az édesanyja szerint Rasheed feje is feldagadt.
A fiam nagyon fájdalmas halált halt – leálltak a veséi, majd az összes többi szerve is összeomlott. (…) Én elvesztettem a fiamat, de nem akarom, hogy néhány ember kétes gyakorlatai miatt más anyák is elveszítsék a gyermeküket
– mondta a 63 éves Asiya Begum azon a sajtótájékoztatón, melyen figyelemfelhívásként az alábbi képen túl egy olyan fotót is bemutatott, amin a fia feje a beavatkozás után látható.
Az ügyben a klinika ellen tett feljelentés után a műtétet végző két „orvost”, és a nekik segédkező két „ápolót” letartóztatták.
Az indiai hajpótló sebészek szövetségének titkára, Dr. Mayank Singh – aki másfél millió forintnak megfelelő indiai rúpiát kér egy hajbeültetésért – úgy véli, hogy az ilyen kontárok „rossz hírét keltik az iparágnak”.
Az emberek azt hiszik, hogy ez egy kisebb beavatkozás, holott a műtét időtartama elég hosszú, körülbelül hat-nyolc órát vesz igénybe. Folyamatosan sok helyi érzéstelenítést kell beadni. Ha valaki nem tudja, mit kell tenni, az eljárás könnyen veszélyessé válhat
– mondta a rutinos sebésznek számító Dr. Singh.
Az indiai Nemzeti Orvosi Bizottság szóvivője pedig arra figyelmeztetett, hogy a YouTube-ról nem lehet megtanulni ilyen bonyolult esztétikai beavatkozásokat, mivel az ilyesmit csak megfelelően képzett orvosok végezhetik el.