A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás legalább olyan fontos a szervezetünk számára, mint az egészséges étkezés és a rendszeres sportolás. Egy felnőttnek az általános orvosi javaslatok szerint legkevesebb hét, de lehetőség szerint akár nyolc-kilenc óra alvásra lenne szüksége naponta. Ha ennél kevesebb idő jut éjszaka a pihenésre, akkor a rövid távú negatív hatások mellett hosszabb távon is súlyos következményekkel számolhatunk.
A fáradékonyság mellett a kialvatlanság első tünetei közé tartozik, hogy egyre ingerlékenyebbek és feszültebbek leszünk a hétköznapokban, ami jelentősen árthat a családi életünknek és a baráti kapcsolatainknak egyaránt. Idegesen ráadásul a munkahelyünkön sem tudunk százszázalékos hatékonysággal dolgozni, ez pedig idővel veszélyt jelenthet a megélhetésünkre.
Amikor az alvászavar tartóssá válik, az már depressziót is okozhat, és akár az egész életünket rossz irányba fordíthatja. Ilyenkor a mentális betegségben szenvedőkre jellemző motiválatlanság jelentkezik, az érdektelenség eluralhatja a szexuális életünket és jelentősen csökkenhet a libidónk. Mindez tönkreteheti a párkapcsolatunkat, házasságunkat.
Tudományos kutatások megállapították, hogy az alvászavar súlyos memóriaromláshoz vezethet, sőt, mivel ilyenkor jellemzően a betegeknek fokozódik az étvágyuk, a kóros elhízás esélye szintén megnő.
Riasztó, de aki hat óránál is kevesebbet alszik éjszakánként, annál nagyobb eséllyel alakul ki valamilyen szívbetegség, szívinfarktus vagy akár agyi érkatasztrófa. Emellett megnő a daganatos megbetegedések kockázata, továbbá a krónikus, folyamatos alváshiány az agysejtek nagymértékű pusztulásához vezethet.
Ugyan a kezdeti alváshiány eleinte csak bosszúságot jelent az elszenvedőjének, ha huzamosabb ideig tapasztaljuk ezt az állapotot, habozás nélkül forduljunk orvoshoz. Így a lehető leghamarabb a végére járhatunk annak, mi okozza az alvászavart. A háttérben meghúzódó esetleges betegség célzott kezelésével pedig az álmatlanság is megszüntethető lehet. Fontos hangsúlyozni: az álmatlanság, más néven inszomnia nem gyógyíthatatlan betegség, de ha nem foglalkozunk vele, idővel visszafordíthatatlan károkat okozhat az egészségünkben.
Vény nélkül kapható gyógyszer
A cikk a Phytotec Hungária támogatásával készült.