Gazdaság

Euronews: Magyarországon nagyobb az infláció, mint Ukrajnában

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
Kevesebbet fogyasztunk, de így is sokkal többet költünk. Ez igaz egész Európára, a magyar helyzeten sokat ront a forint gyengesége.

A Nielsen IQ legújabb elemzése szerint a harmadik negyedévben Európában szinte mindenhol két számjegyű volt az infláció, Magyarország azonban kilóg a sorból a maga 25 százalékával. (Az Eurostat adatai szerint az élelmiszerek ennél is nagyobb mértékben drágultak.) Vágyi Erik, a Nielsen IQ ügyvezető igazgatója az Euronewsnak azt mondta: a hiperinflációs országok, Törökország és Kazahsztán kivételével Magyarországon a legmagasabb az áremelkedés egész Európában. Még a háborús Ukrajnában is jobb a helyzet.

A rekord inflációhoz főként a forint gyengülése járul hozzá, de ront a helyzeten, hogy a boltok az ársapkás termékeken képződött veszteséget, más árukon próbálják visszahozni. Ezen kívül az áprilisi választások előtti 1600 milliárd forintos pénzosztás 50 százalékkal növelte az élelmiszerek iránti keresletet, így az eladók a piaci logika alapján árat emeltek. Mára a vásárlók óvatosabbak lettek. Vágyi Erik szerint az utóbbi negyedévben 3 százalékkal kevesebb termék fogyott, mint egy éve. Az emberek olcsóbb termékeket vásárolnak, keresik a promóciókat, a sajátmárkás termékeket, hajlandók ezért többet is utazni.

Az Európa-szintű felmérésből kiderült, az emberek főleg a ruházkodáson és az építkezésen spórolnak, étterem helyett otthon főznek, nemigen költenek luxustermékekre. A befektetési kedv jelentősen visszaesett, amit a bizalmi index mér a legjobban. Tavaly december óta hónapról hónapra egyre kevésebben gondolják azt, hogy ez az időszak alkalmas a vásárlásra, mivel az emberek nem érzik, hogy munkahelyi vagy pénzügyi helyzetük jó.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik