Otthon

Egyre több angol, belga és holland vevő fektet balatoni luxusingatlanba

MTI/Varga György
MTI/Varga György
A prémium ingatlanok szegmensében is elkezdődött a piaci átrendeződés: míg a fővárosban és az agglomerációban csökkent a külföldi befektetők aránya, a balatoni luxusingatlanok még mindig vonzóak a határon túli vásárlók körében a Duna House elemzése szerint.

A társaság közölte, a kereslet a legkorszerűbb műszaki paraméterekkel rendelkező ingatlanok felé tolódott, miközben egyre több, elavult technológiával épült, ám például a mérete miatt mégis prémium kategóriába tartozó ingatlan vár új tulajdonosra. Az elemzés szerint a nehezen eladható, nagyobb átalakításra szoruló ingatlanok tulajdonosai számára a változó gazdasági környezetben a bérbeadás jelenthet jövedelmező megoldást.

A közlemény idézi Benedikt Károlyt, a Duna House pr- és elemzési vezetőjét, aki elmondta: a hálózati tapasztalatok alapján a luxusingatlanok piaca széles palettán mozog, a modern újépítésű és az öt éven belül épült, korszerű technológiákkal, napelemmel, hőszivattyúval ellátott, használt ingatlanok mellett megtalálhatók a régebbi, kevésbé energiahatékony műszaki felszereltségű otthonok is, amelyek főként a méretük és a kiváló lokációjuk miatt tartoznak a prémium ingatlanok közé.

Hozzátette, az előrelátó tulajdonosok már jóval az ingatlan piacra kerülése előtt magas összegeket áldoztak a 10-30 éve – ma már elavultnak számító gépészettel – épült luxusotthonok átalakítására, de a prémium kategória kínálatában a mai napig megtalálhatóak olyan épületek is, ahol nem megfelelő a szigetelés, vagy csak nagyobb átalakítással lehet a meglévő kazánt energiatakarékos hőszivattyúra cserélni.

A tájékoztatás szerint a társaság prémium ingatlanokra specializálódott szakértői növekvő eladói megbízásszámról számoltak be a fővárosban és az agglomerációban, valamint a Balaton környékén is. A kínálat további bővülése várható, azonban a tulajdonosoknak fel kell készülniük, hogy a nagyobb felújításra szoruló ingatlanok egyértelműen háttérbe szorulnak a változó piaci környezetben. A bizonytalanság, a csökkenő kereslet, az ezzel összefüggésbe hozható megnövekedett értékesítési idő, valamint az infláció miatt előfordul, hogy az eladásra szóló megbízás bérletire alakul. Példaként közölték: amióta egy, a fővárosi agglomerációban található, évek óta új tulajdonost kereső, 250 millió forint értékű ingatlan átkerült az eladó kínálatból a bérleti piacra, havonta 1 millió forintos bevételt hoz tulajdonosának.

A budapesti és agglomerációs luxusingatlanok piacán a járványidőszak alatt jelentősen visszaesett a külföldi érdeklődők aránya, így most jellemzően magyarok, saját használatra keresnek prémium kategóriájú ingatlant. Ezzel szemben a balatoni régióban még mindig érzékelhető a német és a svájci érdeklődés, valamint egyre több angol, belga és holland vevő bővíti a magyar luxusingatlanba fektető nációk sorát – írták, hozzátéve, hogy a Balaton partján és vonzáskörzetében továbbra is keresettek a nem túl nagy alapterületű, 3-4 szobás ingatlanok.

Kapcsolódó
Zsugorodnak a magyar lakások
Egyre kisebbet kapunk egyre többért.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik