Egyik olvasónknak tavaly szeptember elsejétől kezdett üzemelni a családi háza tetejére felszereltetett napelem. Szeptember közepén van az éves elszámolása, és úgy esett, hogy tavaly rögtön az első fél hónapban túltermelésben volt 83 kilowattórával, így visszaigényelhette a megtermelt áram árát.
Ekkor a leszámlázott villamos energia árán belül nettó 13,17 forint volt maga az áram ára az Elmű Hálózati Kft. területén (ahol az olvasó lakik), és nettó 16,387 forint volt a rendszerhasználati díj. Így 1 kilowattóra áram bruttó 37,537 forintba került áfával, ennyit számlázott a lakossági fogyasztónak a szolgáltató. Ehhez még hozzájött a rendszerhasználati díj részét képező elosztói alapdíj, fix havi nettó 120,5 forint, havi bruttó 154 forint, amit akkor is kell fizetni, ha a fogyasztás nulla. Vagyis akkor is kell fizetni, ha a napelemmel többet termeltünk, mint amennyit fogyasztottunk, így a számlázott fogyasztásunk nulla.
A szabály az, hogy aki a napelemmel betermel (így nevezik szakszóval, amikor valaki több áramot termelt a napelemmel, mint amennyit elfogyasztott), az csak a tényleges áramárat igényelheti vissza – nettóban. Ráadásul, mivel ez jövedelemnek számít, az szja-val csökkentve. Vagyis tavaly csak nettó 13,17 forint járt vissza kilowattóránként, ami 83 kilowattórára nettó 1093 forintot jelentett. Mínusz 15 százalék szja.
Ehhez képest eléggé meglepte olvasónkat az idén szeptemberben megkapott számla, amely alapján tovább olvadt az általa megtermelt áramra a visszaigényelhető pénz. Az egy év alatt összesen 252 kilowattóra túltermelése lett – ha a korábbi szorzóval számolunk (13,17), akkor erre 3319 forintot igényelhetett volna vissza. Csakhogy a számlán háromféle árral számolták a túltermelését – egyre csökkenő árakkal az alábbiak szerint:
- 2021. szeptember–2022. június: nettó 13,17 forint/kilowattóra,
- 2022. július: nettó 6,15 forint/kilowattóra,
- 2022. augusztus–szeptember: nettó 5,11 kilowattóra.
Így aztán mindössze 2931 forintot igényelhet vissza, nem 3319 forintot. Igaz, csak pár száz forint különbségről van szó, de azért mégiscsak bosszantó.
A tényleges áramárcsökkenés oka – mint írtuk – az, hogy idén júniusban és júliusban is megemelték a rendszerhasználati díjakat. De mivel a rezsicsökkentett ár nem emelkedhetett, ezért miközben a rezsicsökkentett áron belül emelkedett a rendszerhasználati díj, csökkent a tényleges áramdíj, a fenti felsorolásnak megfelelően.
Így, aki a napelemével a felhasználtnál többet termel, annak ezen az egyre alacsonyabb áramáron számolják el a betermelését.
Ugyanolyan áramot termel most is, mint tavaly, amikor még majdnem háromszor annyit fizettek neki érte, mint idén augusztustól. Más oldalról közelítve, most már csak a lakosság által fizetendő rezsicsökkentett bruttó ár kevesebb mint hetedét igényelheti vissza a napelemes, ha túltermelt. A bruttó lakossági piaci árhoz képest pedig (70 forint) kevesebb mint az ár tizennegyed részéért termelik a fölös áramot.Mivel a napelem telepítése nem olcsó mulatság, mindig is azt tanácsolták a hozzáértők, hogy a fogyasztáshoz méretezzék a napelemet, hogy ne legyen túltermelés. Ez a szabály idén július és augusztus óta az eddigieknél is aktuálisabbnak tűnik. Főleg, ha esetleg még tovább emelik a rendszerhasználati díjakat, és még tovább olvad maga az áramár.
Arról is írtunk, hogy a szakértő szerint azért kellett emelni a rendszerhasználati díjakat, mert többe kerül az energiahálózatok működtetése az elszálló áram- és gázárak miatt.