Nem lehet elégszer hangsúlyozni, a D-vitaminnak milyen fontos szerepe van abban, hogy a szervezetünk egészségesen működjön. A Semmelweis Egyetem kutatásai alapján azonban kiderült, hogy a magyar lakosság mintegy fele D-vitamin hiányával küzd még a napsütéses időszakokban is, ezért fontos erről minél több fórumon beszélni.
Napsütés mellett
A D3-vitamin (kolekalciferol) egy hormon, amely előanyagából szintetizálódik az emberi bőrben napsütés hatására, és a vesében válik aktív hatóanyaggá. Egyes táplálékok is jó forrásai, elsősorban az olajos halak és a máj tartalmaznak számottevő mennyiséget. A D3-vitamin tehát természetes úton, a napfény (UV-sugarak) hatására szintetizálódik az emberi bőrben, ezért amikor a napsütéses órák száma csökken, kevesebb időt töltünk a szabadban, emiatt eleve gyakoribbak lehetnek a fertőző megbetegedések is. Ilyenkor még nagyobb hangsúlyt kell fektetni a D-vitamin pótlására.
Pótlás felsőfokon
Nagyon fontos megjegyezni, hogy az úgynevezett napfényvitamin zsírban oldódik, amely napsütéssel és megfelelő étkezéssel kerül a szervezetünkbe. Habár egyes élelmiszerek tartalmaznak D-vitamint, de ezekkel nem tudjuk teljes egészében pótolni a napi D-vitamin szükségletünket. Egy átlagos magyar étrendje csupán napi 80 NE D3-vitamint tartalmaz, ami elenyészően kevés ahhoz képest, amennyire a szervezetnek szüksége van. Ráadásul a mozgásszegény életmódnak köszönhetően sokan a nyári időszakban is kevés időt töltenek a szabadban. Ezért a tévhit ellenére D3-vitamin-pótlásra nyáron is mindenkinek szüksége van, ennek mennyisége hiányállapotban felnőtteknél napi 2000 NE (Nemzetközi Egység) (jelentős túlsúly esetén akár 4000 NE) D-vitamin lehet.