A budapesti tőzsde már régóta küzd a felszínen maradásért, ám helyzete javulásához éppen ezért jelentős mértékben hozzájárulna az IMF-megállapodás létrejötte. „Ha megszületik a megállapodás és megismerjük a pontos feltételeket, akkor az segíthet helyreállítani a magyar tőkepiaccal szembeni bizalmat, és tartósan kiszámítható, befektetőbarát gazdaságpolitika mellett visszatérhetnek a nagy külföldi intézmények is” – véli Somi András, a KBC Equitas vezető elemzője.
Az alacsony forgalom szerinte nem annak szól, hogy a Budapesti Értéktőzsdén ne lennének jó befektetési célpontok. Sőt, éppen az alacsony forgalom az, amely hosszú távon jó beszállási pontokat kínál a befektetőknek, hiszen az alacsony likviditás mellett nehezebben árazódnak be a kedvező hírek és folyamatok a részvényekbe, a papírok alulértékeltté válnak, ezért hosszú távra Somi András szerint már érdemes megfontolni a vásárlást.
A BÉT-en megfigyelhető folyamatok belesimulnak a nemzetközi trendekbe, a részvényforgalom ugyanis a külföldi tőzsdéken is láthatóan alacsonyabb, mint az elmúlt években, a nemzetközi piacokon azonban a visszaesés mértéke kisebb. Az USA-beli tőzsdéken például a kereskedési forgalom 4-6 százalékkal marad el a tavaly nyári szintekhez képest. Az országspecifikus okok mellett ez a ciklikus visszaesés is jócskán hozzájárul a magyar tőzsdei forgalom zsugorodásához.
2012 második felében azonban a nyugat-európai és a tengerentúli piacokon is némi javulásra van kilátás, még akkor is, ha az eurózóna válsága által keltett feszültséghullámokra az év hátralevő részében, sőt 2013-ban is lehet számítani. „Úgy látjuk, hogy az eurózóna tagállamai, illetve politikusai elindultak azon az úton, amely hosszú távon a válság okainak megoldásához vezethet, így az előttünk álló hónapokban akár egy óvatos – igaz sérülékeny – emelkedés is elindulhat a nyugat-európai tőzsdéken” – mondta Somi András.
A KBC Equitas vezető elemzőjének véleménye szerint az amerikai gazdaság fundamentumai is bár kissé tétova, de mindenképpen a talpra állás felé mutató fejlődést jeleznek, így 2012 második felében egyértelműen érdemes befektetési célpontokat keresni a nyugat-európai és az amerikai tőzsdéken is.