Mint egy rég nem látott ismerőssel való találkozást, úgy lehetett várni az idei divízió I/A-s jégkorong-világbajnokságot, amit az elmúlt két évben nem rendeztek meg a koronavírus-világjárvány miatt. Emiatt 2019 óta csak kis számú tétmeccsen lehetett látni a világ második vonalában szereplő válogatottakat, és hogy még megtippelhetetlenebb legyen a ljubljanai torna végkimenetele, az ukrajnai háború miatt Oroszországot és Fehéroroszországot kizárták az elitvébéről, a helyükre pedig Franciaország és Ausztria jutott fel, azaz a divízió I-es mezőny papíron két legerősebb csapata.
Két hónappal ezelőtt ugyanis még úgy festett, hogy a hatcsapatos mezőny négy tagja is a világranglistán magasabban jegyzett válogatott lett volna, míg a divízió I/B-ből az elsősorban székely hokisokra építő Románia jutott fel, amely látványos javuláson ment át az elmúlt években. Ehhez képest most két erős rivális is kikerült a képből, a korábbiakhoz megszokotthoz képest pedig ezúttal eggyel kevesebb, azaz öt csapat küzd a két feljutó helyért – az utolsó viszont kiesik –, és a 2019-ben utolsó helyezett Litvániával töltötték fel az I/A-t.
Sebők Balázs és Erdély Csanád várakozásai az első meccs előtt:
Mindezek után akár el is várhatnánk a biztos feljutást, de az nyilvánvaló hiba lenne – két csapat is erősebb a jelenlegi mezőnyből. Ezt hangoztatta a hétfői edzésen a szövetségi kapitány, a svájci és német bajnok, Svájccal vb-ezüstérmes Sean Simpson is, aki szerint mindenkinek meg kell értenie, nem automatizmus a szintlépés.
- A házigazda Szlovéniát világbajnokságon eddig még nem sikerült legyőzni, tízből tíz vereség a mérleg, a legutóbbi hét mérkőzésen mindössze öt gólt ütöttek a magyarok a riválisnak. A több német élvonalbeli játékost is bevető szlovénok ahhoz is hozzászokhattak, hogy legnagyobb sztárjuk, Anze Kopitar hiányzik a divízió I-es vébékről, és ezúttal is az NHL rájátszásában szerepel a Los Angeles Kingsszel.
- Dél-Korea ellen nem túl fényes a közelmúlt, a legutóbbi két egymás elleni vb-meccset ugyanis az ázsiai csapat nyerte. A koreaiak 2015-ben a divízió I/B-ből jutottak fel, 2018-ban viszont már a világelitben játszhattak, és bár egyből kiestek, a legutóbbi világbajnokságon egy pontra voltak a feljutást jelentő második helytől. Érdekesség, hogy ahogy idén, úgy 2019-ben is ellenük kezdtük a vébét, akkor a gyors játékosaira építő Dél-Korea 5-1-re nyert.
- Románia 2019-ben feljutott a divízió I/B-ből és egy kifejezetten érdekes szereplője a mostani mezőnynek. Elsősorban székely hokisokból áll a csapat, kilenc játékost is az Erste Liga bajnoka, a Csíkszereda ad a válogatottba, amely honosított jégkorongozókat is bevet. Velük 2020 februárjában, az olimpiai selejtezőből van emléke a magyar válogatottnak, akkor hosszabbításban, Erdély Csanád góljával sikerült nyerni 3-2-re.
- Litvániát eddig mindegyik tétmérkőzésén legyőzte Magyarország, ez három éve bennmaradást ért a divízió I/A-ban.
Az ugyanakkor mindenképpen pozitívum, hogy a Fehérvár története legjobb szereplésén van túl, ugyanis eljutott az osztrák bázisú bajnokság döntőjéig, a keretéből érkező egy sornyi játékos így alighanem még soha nem csatlakozott ilyen jókedvűen a válogatotthoz. Sofron István a Csíkszeredával lett bajnok, Arany Gergely, Nagy Gergő, Kóger Dániel és a honosított Rasmus Kulmala Erste Liga-döntőzött a Ferencvárossal, amellyel magyar aranyérmesek lettek. A keret legjobbja, Sebők Balázs a Tamperével szerzett bronzérmet a finn élvonalban, a KooKoo elleni helyosztón még gólt is ütött. Nagy érvágás viszont, hogy a fehérvári Bartalis István, valamint a svéd élvonalban hokizó Galló Vilmos is kihagyja a világbajnokságot sérülés miatt.
Az Erste Liga négy legjobb mutatójával rendelkező kapusa közül három áll Simpson rendelkezésére (Arany, Rajna Miklós és Hetényi Zoltán), és alighanem sok dolguk lesz, mivel gólképes a magyar védelem, amely legutóbb 2019-ben, a lengyelek ellen hozott le nullára egy mérkőzést.
Nyolcan is vb-újoncok a magyar keretből: Arany, Fejes Nándor, Kiss Roland, Horváth Milán, Papp Kristóf, Sárpátki Tamás, Tóth Richárd és Kulmala. A rutint Vas János képviseli majd, aki a 16. világbajnokságán játszhat.
A világelitbe korábban kétszer (2008-ban és 2015-ben) feljutott Magyarország tehát kedden a dél-koreai, szerdán a litván, pénteken a házigazda szlovén, vasárnap pedig a román válogatottal csap össze. A mérkőzéseket a Sport Tv adja.