Aki a legtöbb összeesküvés-elmélet mögött áll
Ha brit királyi család és konteók, mindenképp említést kell tennünk az angol David Icke-ról. A fiatalon futballistának készülő Icke hamar feladta sportkarrierjét, hogy aztán újságírónak álljon a BBC-nél. Sportkommentátor lett belőle, méghozzá a nívós BBC1-nél. Ezt a hivatást 1990-ben fel kellett adnia, ahogyan arról a Sky News egy évekkel ezelőtti, Icke-ról készült portréjában írt.
A műsorvezetőt kirúgták a BBC-től, mert nem volt hajlandó fizetni az úgynevezett közvélemény-kutatási adót. Ezt követően ellátogatott egy kuruzslóhoz, aki azt mondta neki, bizonyára céllal helyezték őt a bolygóra, hamarosan pedig spirituális üzeneteket kap a szellemvilágtól. Peruba utazott, ahol látomása támadt – később ezen felbuzdulva (miután hazatért Nagy-Britanniába) könyvírásra adja a fejét.
Öt könyvet is írt a kilencvenes évek közepéig a legkülönbözőbb témákban, viszont ami a királyi család, így cikkünk szempontjából is releváns, az mindenképp Icke azon eszmefuttatása, miszerint a világot hosszú idők óta alakváltó lények irányítják. A szerző őket csak „reptiliánoknak” vagy gyíkembereknek nevezi, és
Bár Icke elgondolásai megmosolyogtatók, ne feledjük: még a Wembley stadiont is majdnem megtöltötte egy néhány évvel ezelőtti előadásán. A Sky News felidézi, Icke retorikája kiváló, magát új messiásként írja le.
Kétezer évvel ezelőtt volt egy srác, akit Jézusnak hívtak, és ugyanúgy mondott dolgokat, mint én, az emberek pedig hasonló módon kinevették. Mindenki azt mondta róla, amit rólam: »Ki a franc vagy te? Csak egy asztalos fia!«.
Erzsébet, a jól rejtőzködő gyíkember
Icke elméletei adnak táptalajt a legtöbb, Erzsébet királynővel kapcsolatos összeesküvés-elméletnek, melyek abból az alapelgondolásból indulnak, hogy a gyíkemberek fő bázisa Skóciában, a balmorali kastély alatt található, ami történetesen pont a királynő kedvenc nyári rezidenciája. Icke továbbmegy: a teljes Windsor-házat hüllőemberek gyülekezetének tartja, Erzsébet pedig a vezérük.
Néhány éve a VICE magazinnak adott interjút, melyben a témával kapcsolatban azt mondta:
Akárhányszor találkozom valakivel, mindig azt mondják, csak nehogy emlegetni kezdjem a hüllőket, mert kinevetnek. Tudom, de annyi tapasztalásom volt a témában, hogy hiszek benne. Az sem érdekel, mi történik velem, ha erről beszélek majd. Nem félek.
Icke szereti időnként felemlegetni Fülöp herceg egy 1988-as interjúját is, melyben az – Icke szerint szintúgy hüllővérű – edinburghi herceg a világ pusztulásáért kiáltott. „Ha létezik reinkarnáció, egy halálos vírusként szeretnék visszatérni, hogy tegyek valami jót a túlnépesedés ellen” – mondta akkor a herceg, aki minden bizonnyal ismert fanyar humora miatt tette ezt a megjegyzést.
Diana hercegné gyilkosa
Az Independent még 2020-ban ismertette azt az összeesküvés-elméletet, mely Diana hercegnéhez kapcsolódik. 1997-es, halálos kimenetelű balesetét sokan nem tartják véletlennek, egyenesen a királynő szerepét vélik látni a gyilkosság mögött. A lap úgy magyarázza ezeket az elméleteket, hogy Diana a Károllyal való szakítása után házasodni készült az egyiptomi Dodi Fayeddel (akitől pletykák szerint gyereket várt), amelyet nem nézett jó szemmel az állítólag származási kérdésekben egyébként is sokat aggodalmaskodó brit királyi család.
Mindezen elméletek terjesztését erős anyagi ráfordítással és médiakampánnyal segítette az egyiptomi üzletember, Mohamed al-Fayed, Dodi Fayed apja. Egy időben a Metropolitan Police-nak is muszáj volt megvizsgálnia ezek valódiságát: több millió fontot elköltve jártak utána a legtöbb teóriának – végül arra jutottak, alaptalanok az összeesküvés-elméletek.
A királynő nem az, akinek mondja magát
Nem túl sok információ áll rendelkezésre II. Erzsébet két unokatestvéréről, Nerissa és Katherine Bowes-Lyonről, akik közel teljes életüket elmegyógyintézetben élték le. Egyikük 1919-es, másikuk 1926-os születésű volt, hosszú ideig nem is beszélt róluk nyilvánosan a királyi család. Katherine után néhány héttel született meg Erzsébet királynő.
A két nővér 1941-től kezdődően a redhilli Royal Earlswood Asylum szanatóriumban élt, ahol kommunikálni nem tudtak velük, hiszen mindketten csak különös hangokat és gügyögést hallattak. A királynő a nyolcvanas évek végén tett említést róluk először: nyilatkozatában leírta, hogy ismerte őket, de állapotukról, elzárásukról alig tudott valamit, kezelésük csak a saját családjukra tartozott.
Mindez táptalajt adott egy olyan összeesküvés-elméletnek, mely szerint a később született Bowes-Lyon-lány korántsem volt fogyatékkal élő, sőt, épp ő az, aki jelenleg a brit királyi trónon ül – melegítette fel a sztorit bő két évvel ezelőtt az Esquire magazin. Az elmélet szerint II. Erzsébet betegen született, anyja és apja ezt igyekezték eltitkolni a nyilvánosság elől. Tették mindezt úgy, hogy Katherine Bowes-Lyont mutatták be mindenhol a saját lányukként. Az elméletben sokan azért hisznek teljes bizonyossággal, mert a lányok betegségét és létezését évtizedekig titkolta a királyi palota.
2011-ben a brit Channel 4 készített egy dokumentumfilmet a lányokról, melyből az derült ki, hogy 1961 óta elhunytként tartották nyilván őket. Ez hamis információ volt, Nerissa 1986-ban, míg Katherine 2014-ben halt meg.
A fia egy vámpír
Károly herceg 2011-ben egy tévéműsort reklámozott, amelyet Erdély iránti rajongása ihletett – a hercegnek több birtoka is van arrafelé. Károly ebben a műsorban beszélt arról, hogy rokoni szálak fűzik egy XV. században élt román herceghez, III. (Karóbahúzó) Vladhoz. Bram Stoker író róla mintázta Drakula legendás figuráját a rémtörténeteihez.
Károly ezt a (genetikailag is igazolt) rokoni szálat használta fel arra, hogy az országban szava legyen az erdőpusztítás ellen, ugyanis a herceg számára fontos a környezetvédelem. Mivel azt is nyilatkozta, hogy erdélyi vér csörgedezik az ereiben, ez lett a Károly herceg vámpír mivoltával kapcsolatos összeesküvés-elméletek fő mozgatórúgója, ugyanis Vlad Tepesről számos anekdota maradt fent, melyek szerint ellenségei vérét kenyérrel fogyasztotta el, ez a szomjúság pedig generációkról generációkra ívelt át.
A királynő anyja valójában nem is volt királyi
Lady Colin Campbell nevét onnan ismerhetjük, hogy újságíróként elsőként ő írt Diana hercegné bulimiájáról, ami akkoriban tabutémának minősült. Azóta a királyi családdal kapcsolatos pletykáknak, illetve pletykákból él: 2017-ben kiadott egy saját könyvet, melyben Erzsébet királynő édesanyjáról, Bowes-Lyon Erzsébetről írt.
Campbell megbízható forrásokra hivatkozva (szerinte VIII. Eduárd brit király, II. Erzsébet nagybátyja mesélte el neki) állítja, az anyakirálynő, Erzsébet anyja valójában a család francia szakácsnőjétől, Marguerite Rodiere-től született, aki egyfajta béranyaként hordta ki és szülte meg őt – ezért is ragasztották rá az anyakirálynőre a Cookie, azaz Süti becenevet.
Az író egyáltalán nem félt II. Erzsébet vagy a palota haragjától.
Ugyan mit csinálna velem a királynő? Nincs szükségem arra, hogy jóváhagyják, mit írhatok és mit nem. Az én családfám Nagy Károlyig és Hódító Vilmosig vezethető vissza, ezt úgysem vehetik el tőlem. Mindenemet a származásomnak köszönhetem, nem vagyok egy középosztálybeli, aki kétségbeesetten vágyik a hírnévre.
II. Erzsébet – 70 éve a trónon címmel jelent meg a Nők Lapja legújabb bookazine-ja a királynő trónra kerülésének évfordulója alkalmából. A kiadvány megrendelhető a képre kattintva, vagy keresse az újságárusoknál!