Gazdaság

Pörög a belföldi turizmus, de a munkaerő mennyiségével és minőségével is gond van

Varga György / MTI
Varga György / MTI

Az 5,5 millió oltás elérése – és a korlátozások feloldása – óta nagyot ugrott a belföldi foglalások száma. Az úgynevezett uniós zöld útlevél bevezetése, július 1-e óta, nagyobb az érdeklődés a külföldi vendégek részéről is, de itt még nem érkezett meg a nagy áttörés. A Portfolio-nak nyilatkozó szakértők azt mondják, hogy azonnal megjelent a munkaerőhiány, miután képzett szakemberek hagyták el a pályát a járvány közepette. A munkaerő színvonalának minősége is sokat esett.

Labossa Lajos, a Hunguest Hotels marke

ting és kommunikációs igazgatója a Portfolio megkeresésére azt mondta, hogy az uniós védettségi igazolvány elérhetővé válásával párhuzamosan kiugró mértékben megnőtt a megkeresések száma a vízparti kempingeket üzemeltető Balatontourist esetében. Főként a hagyományos küldőpiacnak számító Ausztriából, Dániából, Hollandiából, Lengyelországból és Németországból jönnek turisták.

Gál Judit, a Danubius Hotels marketing és kommunikációs igazgatója úgy nyilatkozott, hogy a július elsején életbe lépő új EU-s szabályok érzékelhető változást még nem hoztak. Egy nagyon lassú növekedés már hetekkel ezelőtt elindult, de nincs „robbanásszerű” ugrás egyelőre. A Danubius Hotels igazgatója ugyanakkor megjegyezte, hogy a belföldi vendégeknél május közepe óta töretlen a foglalási kedv, és nagy a kereslet a vidéki szállodáik iránt:

a népszerű desztinációkban hoteljeik 90 százalék feletti foglaltsággal fognak működni július közepétől augusztus végéig.

Sívó Roland, az AquaWorld Resort létesítmény igazgatója  elismerte, hogy jelenleg a szükséges munkaerő az egyik legnagyobb kihívás. A járvány ideje alatt is megtartottak 180 munkatársat, tehát van egy mag, amire építhetnek. Bizonyos területeken azonban, például a takarításnál és a felszolgálásnál, jelentős munkaerőhiány lépett fel.

Sajnos a munkaerő színvonalának minősége is sokat esett. A kiszervezett munkaköröknél is komoly nehézségek mutatkoznak

– ismertette jelenlegi kihívásaikat Sívó Roland.

Gál Judit úgy látja: a hirtelen kialakult, és nagymértékű munkaerőpiaci felszívóerő miatt már májusban világosan látszott, hogy lesznek bizonyos területek, ahol toborzásra lesz szükség, főként a vendéglátás és a szállodaüzemeltetés területén. Azt is megjegyezte, hogy a kiélezett versenyben a szürke és a fekete foglalkoztatás térhódítása tovább nehezíti a helyzetüket.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik